Przejdź do głównej zawartości

Skrzyżowanie śmierci

Przypomnę dzisiaj sprawę "skrzyżowania śmierci"
w Michałkowicach na granicy z Dąbrówką Wielką! 
Przeczytajcie:


Dlaczego o tym wspominam? Otóż ostatnio jeden z internautów zwrócił moją uwagę na ważny fakt. W ostatnich latach (czyli od opisywanego 1998 roku) NIE ZMODERNIZOWANO NAWET JEDNEGO SKRZYŻOWANIA I NIE WYBUDOWANO NAWET JEDNEJ SYGNALIZACJI NA PRZEJŚCIU DLA PIESZYCH W MICHAŁKOWICACH. W tym samym czasie w innych rejonach miasta przebudowywano kolejne skrzyżowania, powstawały sygnalizacje i ronda. Dziwne?! Bardzo! Czy to oznacza, że w Michałkowicach jest mniejszy ruch niż na przykład w Centrum, Bytkowie czy Bańgowie? Niekoniecznie. Urzędnicy (a może i kolejne Władze Miasta?) bagatelizowały problem bezpieczeństwa na ulicach naszej dzielnicy. Przykładem na to może być niezrealizowane rondo przy Lidlu (ul. Orzeszkowej/Michałkowicka/Wyzwolenia), brak sygnalizacji świetlnej na przejściu dla pieszych przy przedszkolu w Parku Górnik, czy też brak sygnalizacji świetlnej na przejściu dla pieszych przy ul. Maciejkowickiej. Wymieniać dalej? Proszę bardzo: niebezpieczne przejścia dla pieszych na ul. Kościelnej, niebezpieczne skrzyżowanie ul. Kościelnej/Tarnogórskiej/Żeromskiego, niebezpieczne przejście dla pieszych przy targowisku, brak lewoskrętów z ul. Oświęcimskiej w kierunku Osiedla Robotniczego (ulice Plater i Sikorskiego), niebezpieczne przejście dla pieszych przy kościele św. Michała Archanioła. Kiedy wreszcie obecne Władze Miasta zapowiedziały modernizację ulic łączących Bytków i Michałkowice okazało się, że powstanie rondo w Michałkowicach... OK, cieszymy się? Problem w tym, że nic nie wiadomo o możliwości wyrzucenia TIR-ów z Michałkowic. To poważny problem. Budowa ronda "zatrzyma" pędzące ciężarówki (zaznaczam, że zatrzyma na chwilę, czyli na czas "kręcenia się" po małym rondku). Jednak budowa ronda nie rozwiąże problemu TIR-ów w Michałkowicach i przesiadek pomiędzy liniami autobusowymi - powtarzałem już to kilka razy (i podtrzymuję moje zdanie). Nie jestem przeciwny budowie ronda w Michałkowicach, ale ronda, które nie będzie kolidowało z kolejnymi planami przebudowy centrum Michałkowic. Rondo i tak powstanie, jednak do Urzędu Miasta wpłynęło poważne pismo z pytaniami odnośnie tej przebudowy.  Po odpowiedzi Urzędu Miasta podzielę się z Wami swoimi uwagami. Podziękowania dla radnych Rady Miasta: Stefana Wieczorka, Grzegorza Jurkiewicza oraz Mikołaja Wajdy, którzy przyjęli interwencję oraz złożyli interpelację w tej sprawie! Tekst interpelacji dostępny na stronie BIP (Interpelacja nr 164/2012).

Podsumowanie:

Natomiast wśród mieszkańców Michałkowic wrze - krew w żyłach się burzy. Z rozpaczą w oczach i bezsilnością patrzą na sznur toczących się główną ulicą TIR-ów powodujących ogłuszający rumor, spaliny, kurz, drgania wskutek czego pękają ściany budynków. Kiedy usłyszą o konkretnych pracach (bez obiecanek) mających na celu wyeliminowania ciężkiego ruchu z centrum Michałkowic?



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Siemianowice: oczko wodne i Siemion w Parku Miejskim

Już wkrótce mieszkańcy Siemianowic będą mogli podziwiać nową figurę Siemiona i wyremontowane oczko wodne w Parku Miejskim. Trwają ostatnie prace przy figurze, a w najbliższych dniach w oczku pojawi się woda.

Odkrywamy tajemnice miasta - śladem schronów i ukryć w Siemianowicach i Michałkowicach

W sobotę odbyła się kolejna wycieczka w ramach cyklu "Odkrywamy tajemnice miasta". Organizatorem wycieczek jest Siemianowickie Centrum Kultury, a dodatkowo współorganizatorem sobotniej wycieczki było Muzeum Miejskie w Siemianowicach Śląskich. Wycieczka rozpoczęła się pod Parkiem Tradycji w Michałkowicach, skąd grupa udała się na obrzeża zlikwidowanej KWK Michał, gdzie znajduje się jeden z ocalałych punktów obserwacyjnych z czasów II Wojny Światowej. Następnym punktem wycieczki był budynek Urzędu Miasta przy ul. Michałkowickiej, w którym przed laty znajdowało się  Przedsiębiorstwo Usług Górniczo-Materiałowych „USGÓR”, którego obiekt powstał z kolei w miejscu dawnej kopalnianej cechowni. W podziemiach obiektu uczestnicy wycieczki zobaczyli pomieszczenia schronu przeciwatomowego, gdzie odegrano zostały sceny z czasów zimnej wojny. W podziemiach znajduje się również tunel ewakuacyjny, będący równocześnie czerpnią powietrza, a w dalszym ciągu nie udało odnaleźć się strzel...

"Sprawa dla reportera" w Siemianowicach?

Dotarła do mnie ciekawa "karteczka" z informacją, że w dniu dzisiejszym w Siemianowicach Śląskich nagrywany jest program "Sprawa dla reportera". Ciekawe, prawda? Według informacji podanej na "karteczce" wszystko dzieje się właśnie teraz...