Przejdź do głównej zawartości

Piękny stary Bańgów i Zielone Hugo

Wkrótce powinny ruszyć prace przy kolejnych zadaniach inwestycyjnych w ramach budżetu obywatelskiego: "Piękny stary Bańgów" i "Zielone Hugo". Co zostanie wykonane w ramach inwestycji? Spójrzmy w SIWZ!

Piękny stary Bańgów - projekt skrzyżowania przy ulicy Krupanka:

W tak trudnej, wymagającej przestrzeni, postawiono na minimalizm. Koniecznością było wybranie roślin, które nie są roślinami bardzo ekspansywnymi, wymagającymi złożonej opieki i pielęgnacji. Wyselekcjonowano rośliny dobrze znoszące trudne warunki miejsce.
Całość kompozycji wzbogacono zróżnicowaniem nawierzchni (żwirowa, trawiasta nisko strzyżona) wprowadzono dwa kolory roślin kwitnących wieloletnich. Na pasach żwirowych zaproponowano donice kwietne.
Przez oderwane od siebie zieleńce, rozdzielone pasami jezdni, poprowadzono miękkimi łukami kompozycję złożoną z pasów nawierzchni żwirowej, krzewów kwitnących na czerwono, krzewów kwitnących na różowo oraz nawierzchnię trawiastą nisko strzyżoną. Dodatkowo na pasie żwirowym ustawiono donice z surfiniami - jednak kwiaty w donicach można zmieniać aby zapewnić różnorodność kwitnienia o różnych porach roku.
Kompozycja lekko wije się w przestrzeni nawiązując łukami i falami do rzeki, która jest w herbie Siemianowic Śląskich a czerwonymi pięciornikami do kwiatów, które również stanowią mocny element herbu miasta.
Poprzez niewielką ilość elementów uzyskujemy efekt uporządkowania i ładu w przestrzeni tak mocno zagospodarowanej reklamami i intensywnie uczęszczanej przez ruch samochodowy.

SPECYFIKACJA TECHNICZNA
DO KONCEPCJI MURALU NA ŚCISNIE KAMIENICY
NA SKRZYŻOWANIU PRZY UL. KRUPANKI W SIEMIANOWICACH SLASKICH.

Nazwa zadania : mural - wielkoformatowe, natynkowe, wielobarwne malowidło ścienne.
Tematyka muralu : szeroko pojęte, charakterystyczne cechy związane z miastem Siemianowice Śląskie w kontekście historycznym i współczesnym.
Charakterystyka obiektu : ślepa ściana przedwojennej kamienicy w ciągu ulicy. Ściana otynkowana tynkiem wapiennym z licznymi ubytkami tynku oraz zamontowanymi na jej powierzchni urządzeniami w postaci : agregat klimatyzacji, stacja transformatorowa, przyłącza sieci NN ( niskie napięcie) oraz zawieszony bilbord reklamowy oraz „chuligańskie” grafifi.
Wielkość muralu : do dyspozycji cała ściana z uwzględnieniem „uzbrojenia”, do wykonania malowidła środkowa część ściany w formacie około 8 x 4m.
Warunki wykonania : murale nie lubią silnego nasłonecznienia (kolory szybko tracą wysycenie) dlatego najlepiej użyć ścian o wystawie północnej i wschodniej. Należy również unikać ścian zawilgoconych i narażonych na zraszanie opadami atmosferycznymi. Optymalny wybór do wykonania muralu to powierzchnia sucha, niezbyt nasłoneczniona i w stosunkowo dobrym stanie technicznym.
Technika wykonania : staranne przygotowanie ściany – uzupełnienie ubytków, oczyszczenie i wygładzenie ściany w celu otrzymania dobrej przyczepności, pokrycie ściany dwiema warstwami wodorozcieńczalnej farby gruntującej.
- naniesienie projektu graficznego na ścianę ręcznie z karty projektowej
- naniesienie projektu graficznego na ścianę przy pomocy siatki (podzielenie powierzchni na sektory pionowymi i poziomymi liniami).
- naniesienie projektu graficznego na ścianę przy pomocy szablonów
- do malowania muralu możemy użyć zarówno farb akrylowych na bazie żywic jak i rozpuszczalnikowych farb w aerozolu.



Zielone Hugo

Podwórko ul Matejki.
Główną potrzebą zagospodarowania tej przestrzeni, było uporządkowanie i zorganizowanie podwórka między kamienicami w sposób przyjazny mieszkańcom. Najważniejsze założenia tego projektu miały wprowadzić ład i porządek w poszczególne zakątki tego miejsca. Wiele punktów tego projektu wynika z potrzeb już realizowanych przez mieszkańców w tej przestrzeni. Tak więc naturalnym, było utworzenie przestrzeni wspólnych spotkań, przestrzeni dla dzieci, także miejsca z grillem/wędzarnią. Istotne było również wydzielenie i osłonięcie, nieestetycznej do tej pory, przestrzeni śmietnika, który został oddzielony wysokim żywopłotem grabowym. Zachowano część użytkową - dojazd do kamienicy, który również pełni funkcję parkingu. Poprzez oddzielenie części jezdnej, parkingowej od części rekreacyjnej, uzyskano wyraźną funkcję służącą odpoczynkowi, kontrastującą ze strefą użytkową. Część rekreacyjna została oddzielona od strony ulicy wysokim grabowym żywopłotem, od części parkingowej podwórka i śmietnika została oddzielona szpalerem kwitnących krzewów hortensji. Na tle ściany sąsiadujących kamienic zaproponowano nasadzenia hortensji pnącej oraz ozdobnych drzew śliwy wiśniowej. Wprowadzono rozległy uporządkowany, nisko strzyżony trawnik, urozmaicony drzewami i bylinami ozdobnymi. W centrum podwórka zaproponowano posadzenie platana, który jako drzewo szybko rosnące, zrekompensuje usunięty drzewostan i zapewni cień użytkownikom tej przestrzeni. Ławki i stoły pozwolą na korzystanie z podwórka jako przestrzeni integrującej mieszkańców, zapewni miejsce w którym komfortowo można będzie spędzać czas wolny poza domem. Donice proponowane wzdłuż ściany budynku będą punktem wyjścia  dla zaangażowania mieszkańców w tworzenie własnego, przyjaznego otoczenia -  w donicach można sadzić rośliny kwitnące, ozdobne ale  również warzywa: pomidory/sałatę/dynie - możliwości są nieograniczone a projekt może stanowić punkt wyjścia do dalszych działań mieszkańców.

Podwórko wewnętrzne ul Matejki.
Teren do zagospodarowania obecnie jest mocno zdewastowanym terenem, (miejsce postojowe i manewrowe dla samochodów) na którym znajdują się blaszane garaże. W celu ograniczenia i wykadrowania widoków na nieuporządkowany sąsiadujący teren oraz w celu zasłonięcia betonowego ogrodzenia sąsiedniej działki zaproponowano nasadzenia z pęcherznic, które mają finalnie stanowić naturalny żywopłot zasłaniający płot oraz dający koloryt szaremu podwórzu.

Podwórko ul Piastowska.
Teren do zagospodarowania obecnie jest mocno zdewastowanym terenem, na którym dominuje wielki blaszany garaż oraz porozrzucane w granicach działki sterty gruzu. Z powodu braku w najbliższym otoczeniu przestrzeni, z której będą mogli korzystać wielu mieszkańców. Na terenie przylegającym do budynku będzie teren trawiasty ograniczony od domu szpalerem tawuł. Garaż zasłonięty będzie lilakami oraz różami pomarszczonymi. Wzdłuż ścieżek, w celu ograniczenia i wykadrowania widoków na nieuporządkowany sąsiadujący teren oraz w celu zasłonięcia metalowego ogrodzenia sąsiedniej działki zaproponowano nasadzenia grabowe, które mają finalnie stanowić wysoki grabowy żywopłot.

Skwer ul Fabryczna.
Główną potrzebą zagospodarowania tej przestrzeni, było uporządkowanie i zorganizowanie frontu przed budynkiem mieszkalnym oraz wzdłuż płotu w sposób przyjazny mieszkańcom. Najważniejsze założenia tego projektu miały wprowadzić ład i porządek w poszczególne zakątki tego miejsca. W miejscu obecnego "skalniaka" zostaną wprowadzone tawuły japońskie a centralnie tawuły szare nadając mu formę kolorowej kaskady. Na terenie pomiędzy płotem a drogą dojazdową posadzone zostaną śliwy w formie szpalerowej o umiarkowanych, wrzecionowatych, czerwonych liściach nadając temu miejscu charakter uporządkowany. 

źródło: SIWZ (http://bip.msiemianowicesl.finn.pl)








Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Sprawa dla reportera" w Siemianowicach?

Dotarła do mnie ciekawa "karteczka" z informacją, że w dniu dzisiejszym w Siemianowicach Śląskich nagrywany jest program "Sprawa dla reportera". Ciekawe, prawda? Według informacji podanej na "karteczce" wszystko dzieje się właśnie teraz...

Acteeum wybuduje nową galerię handlową w Siemianowicach Śląskich

Obserwując informacje prasowe, natknęliśmy się na ciekawy artykuł na stronie Acteeum . Wszystko wskazuje na to, że już wkrótce w naszym mieście powstanie nowy, duży obiekt handlowy. Na razie nie ma informacji o dokładnej lokalizacji inwestycji. Czekamy na kolejne newsy w tej sprawie, na razie wiemy tyle: "Plany deweloperskie Acteeum obejmują dwa kolejne obiekty handlowe. Projekty w Koszalinie i Siemianowicach Śląskich planowane są jako nowoczesne i funkcjonalne obiekty handlowe, spełniające oczekiwania zarówno zakupowe jak i lifestylowe klientów. Zaoferują pełną gamę sklepów i lokali usługowych różnorodnych marek a także duże markety spożywcze, budowlane oraz rozległe, dogodne przestrzenie parkingowe, zapewniając przy tym płynne skomunikowanie z bliskim i dalszym otoczeniem." źródło i zdjęcie (projekt galerii Andrychów): Acteeum

Siemianowice Subiektywnie: wkrótce nowa strona

Już w połowie marca powinna ruszyć nasza nowa strona internetowa, która zastąpi bloga. Wszystkie dotychczasowe artykuły i wpisy będą oczywiście dostępne na blogu, ale nowe wpisy dostępne będą już tylko na stronie siemianowicesubiektywnie.pl . Jeśli zastanawiacie się dlaczego nie publikujemy nowych postów na blogu to macie już odpowiedź - czekamy na nową stronę. Oczywiście nie wykluczamy, że wydarzy się coś ciekawego i jakiś nowy wpis pojawi się na blogu, ale nie planujemy tego. Do zobaczenia!