Przejdź do głównej zawartości

#michalkowicecityworldtour: Aspern Seestadt

Dziś zapraszam Was do obejrzenia zdjęć z mojego ostatniego wypadu do Wiednia. Spodziewajcie się obszerniejszej relacji, ale dziś jako pierwsze przedstawię wam zdjęcia z Aspern Seestadt. Skąd pomysł, aby wybrać się w to miejsce? "Nadmorskie miasto Aspern" (oczywiście w zbyt dosłownym tłumaczeniu) to nowa część Wiednia - inteligentna dzielnica przyszłości. Wielu z Was uzna, że już dziś jest zbyt ściśnięta. Kto buduje bowiem nowe budynki tak blisko siebie? Władze Wiednia jednak stawiły czoło wyzwaniu sprostania zamysłowi. Mógłbym teraz rozpisać się w tym temacie, ale niezwykłe szczegółowo został on opisany na stronie: https://www.transport-publiczny.pl. Wspominając tę dzielnicę, nawiązuję do terenów naszej metropolii, a także do Siemianowic Śląskich. Wszyscy widzimy jak kolejne (i powoli ostatnie) wolne tereny zaczynają zamieniać się m.in. w osiedla mieszkaniowe. Pamiętacie zapewne także protest mieszkańców w związku z planowanymi inwestycjami mieszkaniowymi na terenie Parku Śląskiego. Problem kolejnych domów, mieszkań, obiektów handlowych czy biurowych to przede wszystkim aspekt połączeń drogowych oraz braku nowoczesnego transportu szynowego. Niestety cały system w większości opiera się wyłącznie na starych drogach. W następnych latach ta sytuacja dotknie również mieszkańców Siemianowic chcących dostać się do Katowic. Rozwiązanie? W ostatnich dniach dużo mówiło się o rozwoju nowych połączeń kolejowych oraz kolei monorail, która ma połączyć Katowice, Siemianowice, Czeladź i Port Lotniczy w Pyrzowicach. Niezbędnym będzie zaplanowanie np. nowych, szybkich połączeń tramwajowych. Co ciekawe, kilkanaście lat temu przy okazji tworzenia koncepcji zagospodarowania terenów po KWK Michał projektanci uwzględnili połączenie tramwajowe z Siemianowic do Michałkowic. Później już nikt o tym nie myślał... Kilka projektów możecie zobaczyć w linku: POMYSŁY. Możemy sobie wmawiać, że w mieście wystarczy wykonać kilka placów zabaw, siłowni, zbudować każdemu pod oknem parking, a wszystkie ulice zalać nowym asfaltem. To nic nie zmieni, w dalszym ciągu będziemy stali w coraz większych korkach. Trzeba zacząć myśleć #bomiastotocoświęcej. Wkrótce rozwinięcie tematu skomunikowania Bytkowa i Michałkowic - przypominam, że nasza grupa tworzy właśnie stowarzyszenie i w najbliższym czasie będziemy już działać "oficjalnie".

Dla zainteresowanych tematem wiedeńskiej dzielnicy przyszłości polecam stronę (w języku angielskim i niemieckim): https://www.aspern-seestadt.at/en















































 






Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Siemianowice: oczko wodne i Siemion w Parku Miejskim

Już wkrótce mieszkańcy Siemianowic będą mogli podziwiać nową figurę Siemiona i wyremontowane oczko wodne w Parku Miejskim. Trwają ostatnie prace przy figurze, a w najbliższych dniach w oczku pojawi się woda.

Odkrywamy tajemnice miasta - śladem schronów i ukryć w Siemianowicach i Michałkowicach

W sobotę odbyła się kolejna wycieczka w ramach cyklu "Odkrywamy tajemnice miasta". Organizatorem wycieczek jest Siemianowickie Centrum Kultury, a dodatkowo współorganizatorem sobotniej wycieczki było Muzeum Miejskie w Siemianowicach Śląskich. Wycieczka rozpoczęła się pod Parkiem Tradycji w Michałkowicach, skąd grupa udała się na obrzeża zlikwidowanej KWK Michał, gdzie znajduje się jeden z ocalałych punktów obserwacyjnych z czasów II Wojny Światowej. Następnym punktem wycieczki był budynek Urzędu Miasta przy ul. Michałkowickiej, w którym przed laty znajdowało się  Przedsiębiorstwo Usług Górniczo-Materiałowych „USGÓR”, którego obiekt powstał z kolei w miejscu dawnej kopalnianej cechowni. W podziemiach obiektu uczestnicy wycieczki zobaczyli pomieszczenia schronu przeciwatomowego, gdzie odegrano zostały sceny z czasów zimnej wojny. W podziemiach znajduje się również tunel ewakuacyjny, będący równocześnie czerpnią powietrza, a w dalszym ciągu nie udało odnaleźć się strzel...

"Sprawa dla reportera" w Siemianowicach?

Dotarła do mnie ciekawa "karteczka" z informacją, że w dniu dzisiejszym w Siemianowicach Śląskich nagrywany jest program "Sprawa dla reportera". Ciekawe, prawda? Według informacji podanej na "karteczce" wszystko dzieje się właśnie teraz...