Przejdź do głównej zawartości

Bańgów: zmiana trasy linii autobusowej nr 196

Zarząd Transportu Metropolitalnego informuje, iż wprowadza się stałe zmiany rozkładów jazdy okrężnej linii autobusowej nr 196 w relacji: Siemianowice Śląskie Przełajka Pętla – Bańgów – Michałkowice – Bytków – Centrum – Bańgów – Przełajka Pętla, które będą obowiązywały od dnia 1 czerwca 2019 r. (sobota).

Zmiany będą polegały na korekcie (skróceniu) przebiegu trasy linii na terenie Bańgowa poprzez wycofanie linii z obsługi przystanku Siemianowice Śląskie Bańgów Zachodnia przy ulicy Zachodniej, a skierowanie jej w obu kierunkach ulicą Bańgowską z obsługą nowego przystanku Siemianowice Śląskie Bańgów Przychodnia [nż]. Spowoduje to także niewielkie korekty godzin odjazdów.

Powyższe wdrożono na wniosek mieszkańców miasta Siemianowice Śląskie w celu uzyskania bezpośredniego połączenia dzielnicy Przełajka z przychodnią zdrowia.

żródło: ZTM

Tyle oficjalnego komunikatu, którego jeszcze nie zdążyłem wrzucić na stronę, a już pierwsi mieszkańcy zaczęli zadawać pytania o zmiany... Wycofanie z obsługi głównego przystanku na Osiedlu Bańgów dla linii 196 to raczej delikatne nieporozumienie. Przypomnę bowiem, że jakiś czas temu zlikwidowano stanowisko przystankowe w kierunku Przełajki (znajdujące się na ul. Bańgowskiej tuż za skrzyżowaniem z ul. Zachodnią). Przed likwidacją zatrzymywały się tam wszystkie autobusy kursujące w kierunku Przełajki. Mieszkańcom części osiedla pozostanie zatem dojście do/z przystanku Bańgów Kościół lub do przystanku Bańgów Przychodnia. Warto zatem już dziś zapamiętać tę zmianę.
Plusy tego rozwiązania: mieszkańcy Przełajki, Michałkowic, Bytkowa i Osiedla Wróbla-Korfantego dojadą bez przesiadek do przychodni na Bańgowie.
Obserwując zmiany, które są wprowadzane w kolejnych miejscach muszę stwierdzić, że lepiej byłoby, gdyby Gmina i ZTM zaczęły szerzej patrzeć na tematy związane z budową nowych przystanków, zmianami tras itp. Obecnie jest tak, że wprowadzając ułatwienia dla pasażerów w jednym rejonie, jednocześnie utrudnia się dostęp do transportu publicznego w drugim rejonie. W opisywanej sytuacji, już zgłosiłem potrzebę przywrócenia przystanku, który został zlikwidowany kilka lat temu. Myślę, że potrzebujemy kompleksowych zmian odnośnie lokalizacji przystanków i oferty przewozowej - nie tylko w naszym mieście. Co ważne, nie mogą być to zmiany determinowane chęcią oszczędności.


Komentarze

  1. no to bardzo źle, moglibyście zrobić przystanek pod biedronką i zająć się chodnikiem od biedronki aż po samą Przełajkę a nie przystanki likwidować ,...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To fakt. Kiedyś za skrzyżowaniem był przystanek w kierunku Przełajki, tak jak napisałem. Co do chodnika - są plany jego remontu i częściowo budowy nowego chodnika wraz z drogą rowerową. To potrzebne rozwiązanie.

      Usuń
    2. Jakiego remontu? Piszesz Pan bzdury. Tam nawet skosić trawy niema komu. A swoją drogą mamy takich planistów w mieście że niech Bozia ma w opiece. "Ulica" Poranna to kwintesencja gospodarki w mieście.

      Usuń
    3. Ja nie twierdzę, że w mieście mamy dobrych planistów bo ogólnie inwestycje to dramat. Plany remontu chodnika od Bańgowa do Przełajki są i sprawdzę kiedy ma być wykonywany ten remont.

      Usuń
  2. chodnik na Bańgowskiej to jakaś kpina

    OdpowiedzUsuń
  3. To może przy okazji zmiany trasy zmienić błędne informacje wyswietlane na tablicach kierunkowych linii 196 i 96 które wprowadzają w błąd. Wynika z nich że autobus kończy na placu skargi A nie przełajce. Pozytywną pisemną odpowiedź otrzymałem półtora roku temu i dalej cisza.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Siemianowice: oczko wodne i Siemion w Parku Miejskim

Już wkrótce mieszkańcy Siemianowic będą mogli podziwiać nową figurę Siemiona i wyremontowane oczko wodne w Parku Miejskim. Trwają ostatnie prace przy figurze, a w najbliższych dniach w oczku pojawi się woda.

Odkrywamy tajemnice miasta - śladem schronów i ukryć w Siemianowicach i Michałkowicach

W sobotę odbyła się kolejna wycieczka w ramach cyklu "Odkrywamy tajemnice miasta". Organizatorem wycieczek jest Siemianowickie Centrum Kultury, a dodatkowo współorganizatorem sobotniej wycieczki było Muzeum Miejskie w Siemianowicach Śląskich. Wycieczka rozpoczęła się pod Parkiem Tradycji w Michałkowicach, skąd grupa udała się na obrzeża zlikwidowanej KWK Michał, gdzie znajduje się jeden z ocalałych punktów obserwacyjnych z czasów II Wojny Światowej. Następnym punktem wycieczki był budynek Urzędu Miasta przy ul. Michałkowickiej, w którym przed laty znajdowało się  Przedsiębiorstwo Usług Górniczo-Materiałowych „USGÓR”, którego obiekt powstał z kolei w miejscu dawnej kopalnianej cechowni. W podziemiach obiektu uczestnicy wycieczki zobaczyli pomieszczenia schronu przeciwatomowego, gdzie odegrano zostały sceny z czasów zimnej wojny. W podziemiach znajduje się również tunel ewakuacyjny, będący równocześnie czerpnią powietrza, a w dalszym ciągu nie udało odnaleźć się strzel...

"Sprawa dla reportera" w Siemianowicach?

Dotarła do mnie ciekawa "karteczka" z informacją, że w dniu dzisiejszym w Siemianowicach Śląskich nagrywany jest program "Sprawa dla reportera". Ciekawe, prawda? Według informacji podanej na "karteczce" wszystko dzieje się właśnie teraz...