Przejdź do głównej zawartości

Trzy ważne problemy mieszkańców Michałkowic.

W ostatnich dniach Radni Rady Miasta Siemianowice Śląskie Grzegorz Jurkiewicz oraz Stefan Wieczorek złożyli interpelacje w sprawie trzech problemów, z którymi borykają się mieszkańcy Michałkowic.


Pierwszą bulwersującą sprawą jest ciągłe zanieczyszczenie ulicy Michałkowickiej. Ciężarówki wyjeżdżające z terenu Haldex-u wyrzucają na jezdnię, pobocze oraz chodniki błoto. Taki stan utrzymuje się już od kilkunastu miesięcy. W okresie suszy unoszą się tumany kurzu, w okresie opadów zalega brudna maź. Pomimo wielu interwencji w urzędzie nikt nie podjął skutecznych działań eliminujących zaistniały problem. W wyniku nasilonego ruchu ciężarówek zwiększa się hałas w okolicy, deformuje się jezdnia. Nasuwa się tylko jedno pytanie: ILE JESZCZE?
Drugi poruszony problem jest związany z coraz większą ilością potrąceń pieszych w Michałkowicach. Jak wiadomo kierowcy poruszający się ulicami Michałkowic nagminnie przekraczają prędkość w szczególności na ulicy Kościelnej i Oświęcimskiej. Do tego dochodzą niekorzystne zmiany w lokalizacji przejść dla pieszych na ul. Kościelnej. Niestety spowodowało to większe niebezpieczeństwo dla pieszych. Przejścia znajdują się pomiędzy miejscami parkingowymi i często pieszych widać dopiero gdy wejdą na pasy! Kolejnym problemem jest przejście dla pieszych pod kościołem św. Michała. To przejście o największym natężeniu ruchu pieszych w mieście. Wydaje się, że jedynym rozwiązaniem tego problemu będzie zabudowanie w tym miejscu sygnalizacji świetlnej. Co prawda komisja bezpieczeństwa ruchu drogowego negatywnie ocenia taki pomysł - widocznie siedząc w czterech ścianach nie dostrzega się niebezpieczeństwa dla pieszych! Czy lepiej spowolnić ruch kołowy? A może lepiej patrzeć na kolejne ofiary potrąceń? Jaka będzie odpowiedź Urzędu Miasta w sprawie bezpieczeństwa pieszych? 
Trzeci problem dotyczy zaniedbanego punktu kontaktu z dzielnicowym w Michałkowicach na ul. Pocztowej. Punkt jest w złym stanie technicznym. W pomieszczeniu ściany są częściowo zapleśniałe, sypią się tynki, panuje zaduch, brak wentylacji, itp. Schody wejściowe z podestem są zabrudzone ptasimi odchodami . Taki stan odpycha mieszkańców przychodzących do dyżurujących tu policjantów. Trudno w takich warunkach przyjmować ludzi i prowadzić rozmowy. Kilkanaście lat temu w Michałkowicach funkcjonował Posterunek Policji! Być może warto go przywrócić, a nie wyznaczać kilka godzin w tygodniu na widzenia z policjantami?


Mieszkańcy oczekują konkretnych odpowiedzi na postawione pytania oraz konkretnych i skutecznych działań, a nie odpowiedzi "nie da się - nie ma pieniędzy"!!!

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Siemianowice: oczko wodne i Siemion w Parku Miejskim

Już wkrótce mieszkańcy Siemianowic będą mogli podziwiać nową figurę Siemiona i wyremontowane oczko wodne w Parku Miejskim. Trwają ostatnie prace przy figurze, a w najbliższych dniach w oczku pojawi się woda.

Odkrywamy tajemnice miasta - śladem schronów i ukryć w Siemianowicach i Michałkowicach

W sobotę odbyła się kolejna wycieczka w ramach cyklu "Odkrywamy tajemnice miasta". Organizatorem wycieczek jest Siemianowickie Centrum Kultury, a dodatkowo współorganizatorem sobotniej wycieczki było Muzeum Miejskie w Siemianowicach Śląskich. Wycieczka rozpoczęła się pod Parkiem Tradycji w Michałkowicach, skąd grupa udała się na obrzeża zlikwidowanej KWK Michał, gdzie znajduje się jeden z ocalałych punktów obserwacyjnych z czasów II Wojny Światowej. Następnym punktem wycieczki był budynek Urzędu Miasta przy ul. Michałkowickiej, w którym przed laty znajdowało się  Przedsiębiorstwo Usług Górniczo-Materiałowych „USGÓR”, którego obiekt powstał z kolei w miejscu dawnej kopalnianej cechowni. W podziemiach obiektu uczestnicy wycieczki zobaczyli pomieszczenia schronu przeciwatomowego, gdzie odegrano zostały sceny z czasów zimnej wojny. W podziemiach znajduje się również tunel ewakuacyjny, będący równocześnie czerpnią powietrza, a w dalszym ciągu nie udało odnaleźć się strzel...

"Sprawa dla reportera" w Siemianowicach?

Dotarła do mnie ciekawa "karteczka" z informacją, że w dniu dzisiejszym w Siemianowicach Śląskich nagrywany jest program "Sprawa dla reportera". Ciekawe, prawda? Według informacji podanej na "karteczce" wszystko dzieje się właśnie teraz...