Przejdź do głównej zawartości

Otwarcie terenów inwestycyjnych - sposób Władz Miasta na odrodzenie Michałkowic?

Czy pamiętacie Michałkowice kilkanaście lat temu? Była to wtedy najbardziej zdegradowana dzielnica Siemianowic. W Michałkowicach nie powstawało zupełnie nic, budownictwo nie istniało w ogóle, jedynym większym sklepem była Biedronka przy kościele, hala zborna "dogorywała", budynki kopalniane były wyburzane, a kolejne wieże kopalniane znikały z oczu mieszkańcom. Kanalizacja w północnej części dzielnicy była zniszczona. Czy pamiętacie, że pamiętna powódź z 1997 roku rozpoczęła się od relacji telewizyjnych z zalanej ulicy Brandysa? To właśnie tam podtopione były ulice i budynki, mieszkańcy byli załamani. Kilkanaście lat temu wysechł staw w Parku Górnik, a do osiedla na ul. Budryka prowadziła zaledwie jedna ulica...

Czy wydarzyło się coś, co zmieniło obraz dzielnicy na przestrzeni tych kilkunastu lat? Przeanalizujmy jakie inwestycje realizowały Władze Siemianowic w Michałkowicach?

Pierwszą inwestycją miasta, która otwarła tereny pod inwestycje była budowa ulicy ks.bp Domina. Dzięki budowie tej ulicy rozwiązano problem kursowania linii autobusowej nr 74 przez osiedle na ul. Budryka oraz umożliwiono ewentualny objazd ulicy Kościelnej w przypadku prowadzenia poważnych prac na tej właśnie ulicy. Najważniejszą korzyścią z budowy ulicy ks.bp. Domina jest otwarcie dużej ilości terenów pod budownictwo mieszkaniowe. Pierwsze inwestycje ruszyły kilka lat temu. Powstaje osiedle Nowe Horyzonty oraz kolejne domki jednorodzinne. W kolejce do sprzedaży w obecnym roku czekają tereny ogródków działkowych oraz zniszczonego stadionu przy ul.Maciejkowickiej
Myśleliście, że wszystko powstanie w ciągu kilku lat? Niestety, nic nie powstaje od razu!



Drugą inwestycją miasta, która umożliwiła powstanie między innymi Osiedla Basztowego, była przebudowa kanalizacji w północnej części Michałkowic. Od czasu modernizacji całej sieci,okolice ulicy Brandysa nie są już zalewane - umożliwiło to kolejne inwestycje w tej okolicy.



Miasto sprzedaje również tereny pod budownictwo. Tak było w przypadku działek przy ulicy Paryskiej oraz na Osiedlu Robotniczym. Sprzedano również starą przychodnię na Osiedlu Robotniczym, która w ostatnim czasie została poddana modernizacji. W efekcie tych działań powstają domy, mieszkania, apartamenty, domki szeregowe.



Na tych przykładach widać, że potrzeba działań stymulujących rozwój budownictwa w mieście. Każda przemyślana inwestycja Miasta może przynieść korzyści dla mieszkańców, dla estetyki miasta, dla potencjalnych inwestorów. Kompleks Sportowy Michał - czy przyniósł konkretne korzyści dla miasta? Czy baza w postaci obiektu rekreacyjnego nie wpływa na mieszkańców, przyjezdnych, kluby sportowe? Nie przynosi bezpośrednio efektów (dla przykładu) w postaci mieszkań, ale czy tylko takie efekty są ważne? Tak samo wygląda sprawa rewitalizacji stawu w Parku Górnik i termomodernizacja dwóch szkół w Michałkowicach. Czy jako mieszkańcy mamy pretensje do Władz Miasta o to, że powstał Lidl oraz Simply Market?

Czy działania, które są podejmowane przez obecne Władze Miasta przyniosą korzyści dla naszego miasta? Być może spowodują większą stagnację i problemy finansowe jak to wieszczą zdesperowane źródła opozycyjne? Dobre pytanie!
W 2012 roku Miasto planuje sprzedaż kilku terenów inwestycyjnych w Michałkowicach, kończy się budowa Parku Tradycji - jakie zmiany przyniesie ta inwestycja? Jak wpłynie na sprowadzenie kolejnych inwestorów w okolice zlikwidowanej kopalni? Przekonamy się już wkrótce! Pamiętajmy, że przed nami przebudowa placu, a także zagospodarowanie części parkingu oraz budowa ronda w centrum Michałkowic.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Siemianowice: oczko wodne i Siemion w Parku Miejskim

Już wkrótce mieszkańcy Siemianowic będą mogli podziwiać nową figurę Siemiona i wyremontowane oczko wodne w Parku Miejskim. Trwają ostatnie prace przy figurze, a w najbliższych dniach w oczku pojawi się woda.

Odkrywamy tajemnice miasta - śladem schronów i ukryć w Siemianowicach i Michałkowicach

W sobotę odbyła się kolejna wycieczka w ramach cyklu "Odkrywamy tajemnice miasta". Organizatorem wycieczek jest Siemianowickie Centrum Kultury, a dodatkowo współorganizatorem sobotniej wycieczki było Muzeum Miejskie w Siemianowicach Śląskich. Wycieczka rozpoczęła się pod Parkiem Tradycji w Michałkowicach, skąd grupa udała się na obrzeża zlikwidowanej KWK Michał, gdzie znajduje się jeden z ocalałych punktów obserwacyjnych z czasów II Wojny Światowej. Następnym punktem wycieczki był budynek Urzędu Miasta przy ul. Michałkowickiej, w którym przed laty znajdowało się  Przedsiębiorstwo Usług Górniczo-Materiałowych „USGÓR”, którego obiekt powstał z kolei w miejscu dawnej kopalnianej cechowni. W podziemiach obiektu uczestnicy wycieczki zobaczyli pomieszczenia schronu przeciwatomowego, gdzie odegrano zostały sceny z czasów zimnej wojny. W podziemiach znajduje się również tunel ewakuacyjny, będący równocześnie czerpnią powietrza, a w dalszym ciągu nie udało odnaleźć się strzel...

"Sprawa dla reportera" w Siemianowicach?

Dotarła do mnie ciekawa "karteczka" z informacją, że w dniu dzisiejszym w Siemianowicach Śląskich nagrywany jest program "Sprawa dla reportera". Ciekawe, prawda? Według informacji podanej na "karteczce" wszystko dzieje się właśnie teraz...