Przejdź do głównej zawartości

Majowa Sesja Rady Miasta Siemianowice Śląskie okiem radnego

Kolejna Sesja Rady Miasta za nami. Co ciekawego wydarzyło się podczas dzisiejszych obrad? Przede wszystkich uchwaliliśmy przeznaczenie środków finansowych na remont ul. Kapicy. Mowa o odcinku SP nr 1 do Galerii Siemianowickiej. Wymieniona zostanie cała nawierzchnia, powstaną nowe zatoczki autobusowe przy Galerii Siemianowickiej oraz bezpieczne wysepki na przejściach dla pieszych. Odrzuciliśmy dwa projekty uchwał (Karta Seniora i Rada Programowa SCK). Pomysłodawczyni uchwał nie potrafiła nawet zachować klasy na sali sesyjnej, a jako ciekawostkę podam informację, że niezależnie od uchwały obecnie już trwają prace nad radą seniorów oraz kartą seniora. Szczegóły poznamy wkrótce.
Na Sesji mówiono o protestach mieszkańców w sprawie likwidacji placówki Banku Śląskiego na Bytkowie, o nowych siłowniach, które powstały na Bytkowie, o pomyśle sprzątania terenów w Michałkowicach (m.in.Park Górnik) oraz o inwestycjach, które ruszają w najbliższym czasie. Sukcesem okazał się nowy projekt "Kolorowy Rynek Miejski", który był pomysłem Prezydenta Miasta - Rafała Piecha. Dmuchańce są obecnie własnością SCK i są udostępniane za darmo najmłodszym mieszkańcom naszego miasta. Warto wspomnieć, że Urząd Miasta wprowadzi możliwość płatności kartą za różnego rodzaju opłaty itp. Z inicjatywy Prezydenta Miasta będą wymieniane okna w mieszkaniach z odrzutu, aby wspomóc osoby, które z własnej inicjatywy remontują mieszkania. Już wkrótce na Przełajce powstanie skatepark, a już trwają prace przy budowie dwóch nowych boisk ze sztuczną nawierzchnią. Wkrótce ruszą prace przy dwóch kolejnych. Trwa również zabezpieczanie zapadliska w dawnych szybie górniczym na Bytkowie. Pojawiła się możliwość  odpracowania zaległości czynszowych bądź rozłożenia długu na raty. Trwa remont amfiteatru - mam na myśli prace mające na celu odświeżenie obiektu. Pojawiła się propozycja nadania nazw osiedlom, znajdującym się w Michałkowicach. Radni zwrócili uwagę na brak miejsc parkingowych przy SCK na Bytkowie. Co niestety bulwersujące, nie będzie można sprzedać na dzień dzisiejszy terenów przy ul. Maciejkowickiej/Domina w Michałkowicach. Jako pierwszy zauważyłem ten problem na jednej z komisji. Są to tereny nieuzbrojone i nikt nie zabezpieczył środków na wykonanie niezbędnych prac. Sytuacja co najmniej dziwna, ale musimy mieć świadomość tego, jak wygląda na dzień dzisiejszy stan tych terenów. Uważam, że jeśli nie ma środków na uzbrojenie powinno się sprzedać te tereny jako całość i niech deweloper uzbraja je we własnym zakresie. Rozumiem jednak, że podział na mniejsze działki miał być ukłonem w stronę indywidualnego budownictwa jednorodzinnego.
Wracając do najważniejszych tematów Sesji, mówiliśmy o inwestycjach siemianowickich wodociągów AQUA SPRINT. Na dzień dzisiejszy nie ma mowy o podwyżkach cen wody i ścieków, ale takie podwyżki będą na pewno w 2016 roku. Biorąc pod uwagę, że ponad połowa z około 400 km sieci kanalizacyjnej jest w katastrofalnym stanie, mamy świadomość, że trzeba inwestować, a to niestety wiąże się z kosztami. Mówimy o ponad 100 milionach złotych, w tym 38 milionach wkładu własnego w następnych latach.  AQUA SPRINT planuje pozyskanie jak największej kwoty z funduszy europejskich.
Na Sesji Rady Miasta mówiliśmy również o wywiadzie z jednym z członków założycieli SAS-u na temat kultury w mieście i większość z nas (radnych) jest przekonana, że instytucje kultury w mieście działają bardzo dobrze i artykuł jest prowokacją ze strony... (właściwie nie wiem jakiej). Świadczy o tym fakt, że wywiad zniknął, a pojawiły się przeprosiny w kierunku osób zajmujących się kulturą w Siemianowicach Śląskich.
Co można dodać w temacie Sesji? Właściwie to już wszystko, osobiście od pewnego czasu lobbuję w sprawie konkretnej i kompleksowej przebudowy centrum Michałkowic. Nie chcę, aby temat przebudowy zakończył się totalną klapą dlatego na początek zawnioskuję do Prezydenta Miasta o powołanie specjalnej grupy, która zajmie się tym tematem. Potrzeba zaangażowania Prezydenta Miasta, radnych, mieszkańców oraz ekspertów, architektów, specjalistów od komunikacji miejskiej i konserwatora zabytków. Szczegóły planów, jakie mam na myśli, poznacie już jutro. Zapraszam do polubienia mojej strony promującej temat przebudowy centrum Michałkowic: TAK DLA PRZEBUDOWY CENTRUM MICHAŁKOWIC! Zachęcam również do kontaktu ze mną pod adresem: radnyjanwieczork@wp.pl!

Jan Wieczorek
Radny Rady Miasta
Siemianowice Śląskie

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Siemianowice: oczko wodne i Siemion w Parku Miejskim

Już wkrótce mieszkańcy Siemianowic będą mogli podziwiać nową figurę Siemiona i wyremontowane oczko wodne w Parku Miejskim. Trwają ostatnie prace przy figurze, a w najbliższych dniach w oczku pojawi się woda.

Odkrywamy tajemnice miasta - śladem schronów i ukryć w Siemianowicach i Michałkowicach

W sobotę odbyła się kolejna wycieczka w ramach cyklu "Odkrywamy tajemnice miasta". Organizatorem wycieczek jest Siemianowickie Centrum Kultury, a dodatkowo współorganizatorem sobotniej wycieczki było Muzeum Miejskie w Siemianowicach Śląskich. Wycieczka rozpoczęła się pod Parkiem Tradycji w Michałkowicach, skąd grupa udała się na obrzeża zlikwidowanej KWK Michał, gdzie znajduje się jeden z ocalałych punktów obserwacyjnych z czasów II Wojny Światowej. Następnym punktem wycieczki był budynek Urzędu Miasta przy ul. Michałkowickiej, w którym przed laty znajdowało się  Przedsiębiorstwo Usług Górniczo-Materiałowych „USGÓR”, którego obiekt powstał z kolei w miejscu dawnej kopalnianej cechowni. W podziemiach obiektu uczestnicy wycieczki zobaczyli pomieszczenia schronu przeciwatomowego, gdzie odegrano zostały sceny z czasów zimnej wojny. W podziemiach znajduje się również tunel ewakuacyjny, będący równocześnie czerpnią powietrza, a w dalszym ciągu nie udało odnaleźć się strzel...

"Sprawa dla reportera" w Siemianowicach?

Dotarła do mnie ciekawa "karteczka" z informacją, że w dniu dzisiejszym w Siemianowicach Śląskich nagrywany jest program "Sprawa dla reportera". Ciekawe, prawda? Według informacji podanej na "karteczce" wszystko dzieje się właśnie teraz...