Przejdź do głównej zawartości

Nowe centrum Michałkowic

Nowe centrum  Michałkowic!
Przechodząc  przez centrum Michałkowic można ulec wrażeniu, że w sercu tej siemianowickiej dzielnicy nie przeprowadzano remontów od lat. Dziurawe, asfaltowe chodniki, nawierzchnie ulic rozrywane przez rozrastające się drzewa, upadające targowisko, brak kafejek i miejsc, w których można miło i spokojnie spędzić czas, wielki parking w sercu dzielnicy stanowiący sypialnię dla ciężarówek, brak dojazdu z prawdziwego zdarzenia do Parku Tradycji. Do tego bezsensowne i nieurgeulowane rozmieszczenie stanowisk przystankowych i codzienne gonienie autobusów. W najbliższej okolicy znajdują się również zdegradowane tereny po KWK Michał. Czy tak powinno wyglądać centrum kilkunastotysięcznej dzielnicy? Niekoniecznie.
Z zadowoleniem przyjmuję informacje o spotkaniach Prezydenta Miasta Rafała Piecha z właścicielami terenów przyległych do Parku Tradycji. Jeżeli inwestorom uda się zagospodarować nieużytki będzie to kolejny krok do przodu. Nie zmienia to jednak potrzeby przebudowy centralnej przestrzeni publicznej w Michałkowicach. Nie od dziś wiemy, że prywatni inwestorzy interesują się atrakcyjnymi terenami w sercu dzielnicy. Nie można dopuścić do sytuacji, w której Miasto straci na sprzedaży tych terenów. Potrzeba rozmów, konsultacji, ale i konkretnych oczekiwań ze strony Władz Miasta względem potencjalnych inwestorów. Nie można zapomnieć, że dzielnica potrzebuje miejsca, które będzie tętnić życiem, ale jednocześnie zapewni odpoczynek. Co oczywiste, na każde działanie potrzeba konkretnych środków. W tym celu proponuje się, aby zaangażować Prezydenta Miasta, podległych urzędników - również tych, którzy zajmują się ochroną zabytków. Nie każdy wie, że część centrum Michałkowic znajduje się w ścisłej ochronie konserwatorskiej. Pojawił się również pomysł upamiętnienia Jana "Kyksa" Skrzeka, a także innych siemianowickich artystów. Co więcej, wiadomo o możliwych, przyszłościowych planach wydłużenia linii tramwajowej z Siemianowic do Michałkowic przez Bytków (chociaż ten temat możemy traktować raczej jako bardzo wątpliwą melodię przyszłości). W związku z tyloma potrzebami i oczekiwaniami powinna powstać specjalna grupa zajmująca się tematem przebudowy. Powinna całościowo zająć się tematem stworzenia nowego centrum Michałkowic.
Czy Miasto stać na przeprowadzenie takiej inwestycji w perspektywie kilku lat? Być może warto zapytać czy Miasto stać na stworzenie kolejnego betonowego rynku, który nie będzie przyjazny dla mieszkańców? Proponuję stworzenie czegoś wyjątkowego, co będzie w przyszłości przykładem dla innych miast.
Przyszłość dzielnicy jest przede wszystkich w rękach mieszkańców, radnych, a także Prezydenta Miasta. Wspólnie zadbajmy o to, aby Michałkowice rozwijały się w dobrym kierunku. Jeśli nawet władzom Siemianowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej przy zaangażowaniu mieszkańców i Urzędu Miasta udaje się stworzyć przyjazne miejsca w środku osiedli na Bytkowie to również mieszkańcy Michałkowic mogą kiedyś zadbać o swoje otoczenie. Jeżeli zaangażujemy się w przebudowę centrum dzielnicy, w przyszłości w innych częściach Michałkowic również powstaną przyjazne miejsca podobne do tych na Bytkowie. Trzeba tylko chcieć się zaangażować, a nie ciągle narzekać, że obok budują, ale u nas nie. Tam się ludziom chce, nam również powinno zależeć!
Zachęcam do kontaktu osoby chcące zaangażować się w temacie przebudowy centrum Michałkowic. Na Państwa opinie, pomysły, uwagi czekam pod adresem  e-mail: radnyjanwieczorek@wp.pl lub numerem telefonu: 501-617-347.
W ostatnich tygodniach interweniowałem jako radny w sprawie pilnego zalepienia dziur w nawierzchni w alejkach znajdujących się na Placu Bohaterów Września oraz w sprawie wycięcia kilku drzew zagrażających bezpieczeństwu. Kilka drzew już wycięto, czekam jeszcze na wykonanie najpilniejszych prac na chodnikach.

Radny Jan Wieczorek








Komentarze

  1. Warto zainwestować michalkowice są piękne trochę kostki brukowej lawki mc donald zamiast dużego parkingu i będzie bosko

    OdpowiedzUsuń
  2. Warto zainwestować michalkowice są piękne trochę kostki brukowej lawki mc donald zamiast dużego parkingu i będzie bosko

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. My idziemy jeszcze dalej. Plan rozwoju dzielnicy uwzględniający potrzeby mieszkańców.

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Siemianowice: oczko wodne i Siemion w Parku Miejskim

Już wkrótce mieszkańcy Siemianowic będą mogli podziwiać nową figurę Siemiona i wyremontowane oczko wodne w Parku Miejskim. Trwają ostatnie prace przy figurze, a w najbliższych dniach w oczku pojawi się woda.

Odkrywamy tajemnice miasta - śladem schronów i ukryć w Siemianowicach i Michałkowicach

W sobotę odbyła się kolejna wycieczka w ramach cyklu "Odkrywamy tajemnice miasta". Organizatorem wycieczek jest Siemianowickie Centrum Kultury, a dodatkowo współorganizatorem sobotniej wycieczki było Muzeum Miejskie w Siemianowicach Śląskich. Wycieczka rozpoczęła się pod Parkiem Tradycji w Michałkowicach, skąd grupa udała się na obrzeża zlikwidowanej KWK Michał, gdzie znajduje się jeden z ocalałych punktów obserwacyjnych z czasów II Wojny Światowej. Następnym punktem wycieczki był budynek Urzędu Miasta przy ul. Michałkowickiej, w którym przed laty znajdowało się  Przedsiębiorstwo Usług Górniczo-Materiałowych „USGÓR”, którego obiekt powstał z kolei w miejscu dawnej kopalnianej cechowni. W podziemiach obiektu uczestnicy wycieczki zobaczyli pomieszczenia schronu przeciwatomowego, gdzie odegrano zostały sceny z czasów zimnej wojny. W podziemiach znajduje się również tunel ewakuacyjny, będący równocześnie czerpnią powietrza, a w dalszym ciągu nie udało odnaleźć się strzel...

"Sprawa dla reportera" w Siemianowicach?

Dotarła do mnie ciekawa "karteczka" z informacją, że w dniu dzisiejszym w Siemianowicach Śląskich nagrywany jest program "Sprawa dla reportera". Ciekawe, prawda? Według informacji podanej na "karteczce" wszystko dzieje się właśnie teraz...