Przejdź do głównej zawartości

Lodowisko na Pszczelniku, czyli kolejna Sesja Rady Miasta

Wrześniowa Sesja Rady Miasta za nami. Relacja prawie tydzień po, ale na mieście wiele się dzieje dlatego też nie zawsze jest czas, aby coś napisać. Ostatnia sesja przebiegła bardzo sprawnie. Prezydent Miasta poinformował o tym, co wydarzyło się pomiędzy sesjami. Odbyło się pierwsze posiedzenie Rady Gospodarczej i już dziś widać jak potrzebne są spotkania środowiska przedsiębiorców z Władzami Miasta. Zakończyło się głosowanie na projekty do budżetu obywatelskiego, już wkrótce poznamy zwycięskie projekty. Prezydent uspokoił też mieszkańców Starego Bańgowa i Przełajki (z tych dwóch okręgów ani jeden projekt nie spełniał warunków formalnych) i zapewnił, że w tych dzielnicach pieniądze nie przepadną i zostaną wykorzystane na inwestycje na terenie Starego Bańgowa i Przełajki. Powstał specjalny folder promocyjny dla potencjalnych inwestorów, już wkrótce kilka słów na blogu w tym temacie. Radni otrzymali raport na temat oświaty i wiemy, że reforma oświaty jest nieunikniona (rocznie dopłacamy do oświaty około 34 milionów zł.). Oczywiście działa już zespół ds. reorganizacji oświaty, na efekty pracy zespołu musimy jeszcze poczekać. Kończą się remonty 70 mieszkań, które powoli trafiają do mieszkańców (o tej sprawie pisałem już wcześniej). Wkrótce wszyscy ujrzą raport z inwestycji zrealizowanych w tym roku, a przed nami jeszcze potężna inwestycja wymiany nawierzchni ulic Parkowej, PCK i Obwodowej. Powstaną również nowe miejsca parkingowe i chodniki na ul. Parkowej. Radnego Jana Nycza (jak również i mnie) zaniepokoił brak ujęcia ZSOiZ w Michałkowicach w planach dociepleń, dlatego też złożył interpelację w tej sprawie. Pojawiły się również interpelacje w sprawie wykonania dodatkowego wjazdu na Osiedle Chemik (od strony SP1) czy też stanu nawierzchni parkingu w Parku Górnik. Uchwałą Rady Miasta przekazaliśmy dodatkowe 25000 zł na zakup nowego radiowozu dla Komendy Policji w Siemianowicach Śląskich. Myślę, że ważną informacją jest podjęcie uchwały o przekazaniu środków na uruchomienie w okresie zimowym lodowiska na terenie Pszczelnika. Przypomnę, że były różne propozycje odnośnie lokalizacji, ale już ostatnio wskazywałem, że Park Pszczelnik jest idealnym miejscem dla lodowiska i na pewno taka inicjatywa ożywi park w okresie zimowym. Przypomnę, że do Pszczelnika bez problemu dojedziemy z trzech głównych dzielnic miasta autobusami nr 0, 662 i 663. Właściwie to chyba najważniejsze punkty ostatniej sesji, chociaż warto wspomnieć ważny fakt. Otóż na komisji okazało się, że do budżetu trafiły inwestycje dofinansowane ze środków UE chociaż... Ani jedna inwestycja nie była inwestycją zagwarantowaną. Zatem wszystkie potencjalne inwestycje, którymi chwalono się przed wyborami są tylko pobożnymi życzeniami poprzedników. O tym, czy inwestycje będą realizowane dowiemy się na przełomie roku. Wykonywane są projekty, aby móc startować w konkursach, a jak dobrze wiemy, nowa perspektywa jest przesunięta w czasie.

Jan Wieczorek
Radny Rady Miasta
Siemianowice Śląskie


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Siemianowice: oczko wodne i Siemion w Parku Miejskim

Już wkrótce mieszkańcy Siemianowic będą mogli podziwiać nową figurę Siemiona i wyremontowane oczko wodne w Parku Miejskim. Trwają ostatnie prace przy figurze, a w najbliższych dniach w oczku pojawi się woda.

Odkrywamy tajemnice miasta - śladem schronów i ukryć w Siemianowicach i Michałkowicach

W sobotę odbyła się kolejna wycieczka w ramach cyklu "Odkrywamy tajemnice miasta". Organizatorem wycieczek jest Siemianowickie Centrum Kultury, a dodatkowo współorganizatorem sobotniej wycieczki było Muzeum Miejskie w Siemianowicach Śląskich. Wycieczka rozpoczęła się pod Parkiem Tradycji w Michałkowicach, skąd grupa udała się na obrzeża zlikwidowanej KWK Michał, gdzie znajduje się jeden z ocalałych punktów obserwacyjnych z czasów II Wojny Światowej. Następnym punktem wycieczki był budynek Urzędu Miasta przy ul. Michałkowickiej, w którym przed laty znajdowało się  Przedsiębiorstwo Usług Górniczo-Materiałowych „USGÓR”, którego obiekt powstał z kolei w miejscu dawnej kopalnianej cechowni. W podziemiach obiektu uczestnicy wycieczki zobaczyli pomieszczenia schronu przeciwatomowego, gdzie odegrano zostały sceny z czasów zimnej wojny. W podziemiach znajduje się również tunel ewakuacyjny, będący równocześnie czerpnią powietrza, a w dalszym ciągu nie udało odnaleźć się strzel...

"Sprawa dla reportera" w Siemianowicach?

Dotarła do mnie ciekawa "karteczka" z informacją, że w dniu dzisiejszym w Siemianowicach Śląskich nagrywany jest program "Sprawa dla reportera". Ciekawe, prawda? Według informacji podanej na "karteczce" wszystko dzieje się właśnie teraz...