Przejdź do głównej zawartości

Nowa przestrzeń miejska zamiast przemysłu?

W ostatnim czasie otrzymałem kilka zapytań odnośnie akcji społecznej w sprawie zagospodarowania terenów po dawnym zakładzie przeróbki węgla "Haldex". Na początek chciałbym wyjaśnić, że nie chodzi wyłącznie o tereny po Haldexie, ale i kolejne działki pomiędzy Fabudem i ulicą Zwycięstwa. Sprawa jest prosta - jeszcze kilka miesięcy temu jako jeden z radnych wyraziłem wolę zmiany planu zagospodarowania dla terenów pomiędzy ul. Zwycięstwa i Michałkowicką. Plany dla tych terenów - m.in. przemysł. Już po głosowaniu otrzymałem informacje, że niekoniecznie w tym miejscu musi być przemysł. Co więcej, kilka lat temu była propozycja, aby tereny zostały przeznaczone pod funkcje mieszkaniowe, usługowe, handlowe, itd. Nie było wtedy takiej woli, a teren znajdujący się blisko miejsc wypoczynkowych jest przecież bardzo atrakcyjny. Otwarcie przyznaję, że głosowanie w ciemno "za przemysłem" było moim błędem. Wspólnie z grupą lokalnych działaczy postanowiłem zadziałać i spróbować znaleźć lepsze rozwiązanie dla tych terenów. Jak wiecie, tereny Haldexu graniczą  z dzielnicą Michałkowice i Nowy Świat/Centrum, znajdują się w okolicy Parku Górnik, stawu Rzęsa, Bażantarni, Pola Golfowego i blisko Pałacu Donnersmarcków. Na terenach obecnie zdegradowanych może powstać nowoczesna dzielnica, bezpieczna i przyjazna zarówno dla osób, które w niej zamieszkają, jak i tych, które będą przez nią przechodzić i przejeżdżać w kierunku Michałkowic czy Centrum. W związku z tym wystosowaliśmy pismo do Prezydenta Miasta. 

W imieniu grupy Aktywne Michałkowice chcemy zaproponować zmianę koncepcji zagospodarowania terenów po likwidowanym zakładzie przeróbczym Haldex.
Proponujemy nowe przeznaczenie tych terenów, stawiające w pierwszym rzędzie jakość życia mieszkańców oraz możliwości harmonijnego rozwoju naszego miasta w wieloletniej perspektywie, a mianowicie obszar mieszkaniowo-usługowy.
Teren ten sąsiaduje z dzielnicami Michałkowice i Nowy Świat/Centrum. Za ulokowaniem w tym miejscu obszaru mieszkaniowo-usługowego przemawia szereg argumentów i pozwoli ono na:
- rozwój tego terenu w atrakcyjny, estetyczny sposób, niepogarszający jakości i warunków życia mieszkańców Siemianowic.
- zwiększenie w mieście dostępności mieszkań w zabudowie wielorodzinnej, co jest jednym
z koniecznych warunków rozwoju Siemianowic.
- zwiększenie na tym terenie ilości miejsc przeznaczonych na prowadzenie małej i średniej działalności gospodarczej i tym samym miejsc pracy (sklepy, apteki, lokale usługowe itp.).
- poprawę układu urbanistycznego Siemianowic i usunięcie wieloletniego problemu rozczłonkowania miasta oraz rozwiązanie problemu odcięcia Michałkowic od Centrum.
- w dalszej perspektywie rozwój nowej dzielnicy uatrakcyjniającej całe miasto i otwierającej nowy rozdział rozkwitu miasta.
Tereny po Haldexie są obecnie najlepszym dużym terenem, na którym może rozwijać się budownictwo mieszkaniowo-usługowe. Na tych terenach istnieje tradycja zabudowy mieszkaniowej i ulokowana była tam Kolonia Belgia, która została wyburzona po wybudowaniu zakładu. Obecnie w najbliższej odległości znajdują się: Park Górnik, Staw Rzęsa, Bażantarnia, Strzelnica Myśliwska, Pole Golfowe, rewitalizowany pałac, a także przeznaczony do rewitalizacji Staw Haldex. Teren jest doskonale skomunikowany z centrum Katowic, a bezproblemowy dojazd zapewniają również linie autobusowe KZK GOP. Proszę zauważyć, że przy opracowywaniu Programu Rewitalizacji dla miasta Siemianowice Śląskie, wielokrotnie podnoszono temat przestrzennego wykluczenia mieszkańców Michałkowic. Nie ukrywamy, że na taki stan rzeczy wpływa także bariera pomiędzy dzielnicami Centrum i Michałkowice.
Zależy nam na tym, aby mieszkańcy i radni poznali pełne korzyści takiego rozwiązania jakie proponujemy, dlatego rozpoczęliśmy szczegółową akcję informacyjną. Lokalni działacze będą prowadzili akcję zbierania podpisów pod wnioskiem o zmianę planów dla tych terenów.

Zapytanie o podobnej treści złożyliśmy również do firmy Haldex i otrzymaliśmy odpowiedź, z której treścią można zapoznać się poniżej:

Oczywiście potrzeba jeszcze dodatkowych badań sanitarnych, aby mieć całkowitą pewność co do możliwości ulokowania w konkretnych miejscach zabudowy mieszkaniowej. Nie zmienia to faktu, że przemysł byłby najgorszym rozwiązaniem dla tych niezwykle atrakcyjnych terenów. 
___

Michałkowice/Haldex - nowa przestrzeń miejska zamiast przemysłu. Dołącz do wydarzenia na portalu facebook klikając "Wezmę udział" lub "Zainteresowany" jeżeli jest Ci bliższe to, aby na terenach po Haldexie pojawiła się ładna mieszkaniowo-usługowa zabudowa. Da to możliwość stworzenia w przyszłości nowej, pięknej dzielnicy między Michałkowicami i Centrum, łącząc miasto w bardziej estetyczną i przyjazną całość.

Jeśli chcesz podpisać się pod wnioskiem w tradycyjny sposób, prosimy o kontakt pod adresem e-mail: aktywnemichalkowice@gmail.com, listę poparcia możecie podpisać m.in. w Małym Bistro w Michałkowicach (Plac Bohaterów Września 2).

Miejsce dla przemysłu nie jest pomiędzy naszymi domami i w drodze do nich - oczywiście jest on potrzebny i chcemy by koncentrował się na obrzeżach (m.in. ul. Rozwojowa). Zapewnienia o nieuciążliwości nowych inwestycji w praktyce są trudne do egzekwowania, chociażby przez losowe zdarzenia jak pożar hal z odpadami w sąsiedztwie osiedla Fabud lub wieloletni smród z zakładów na Hugo.
Dajmy odpór brzydocie, szkodliwym wyziewom i kurzowi przemysłu i powiązanego z nim transportu - czas na zielone światło dla wielorodzinnej zabudowy mieszkaniowej, chcemy miasta dobrego do życia dla wszystkich.


Jan Wieczorek





Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Siemianowice: oczko wodne i Siemion w Parku Miejskim

Już wkrótce mieszkańcy Siemianowic będą mogli podziwiać nową figurę Siemiona i wyremontowane oczko wodne w Parku Miejskim. Trwają ostatnie prace przy figurze, a w najbliższych dniach w oczku pojawi się woda.

Odkrywamy tajemnice miasta - śladem schronów i ukryć w Siemianowicach i Michałkowicach

W sobotę odbyła się kolejna wycieczka w ramach cyklu "Odkrywamy tajemnice miasta". Organizatorem wycieczek jest Siemianowickie Centrum Kultury, a dodatkowo współorganizatorem sobotniej wycieczki było Muzeum Miejskie w Siemianowicach Śląskich. Wycieczka rozpoczęła się pod Parkiem Tradycji w Michałkowicach, skąd grupa udała się na obrzeża zlikwidowanej KWK Michał, gdzie znajduje się jeden z ocalałych punktów obserwacyjnych z czasów II Wojny Światowej. Następnym punktem wycieczki był budynek Urzędu Miasta przy ul. Michałkowickiej, w którym przed laty znajdowało się  Przedsiębiorstwo Usług Górniczo-Materiałowych „USGÓR”, którego obiekt powstał z kolei w miejscu dawnej kopalnianej cechowni. W podziemiach obiektu uczestnicy wycieczki zobaczyli pomieszczenia schronu przeciwatomowego, gdzie odegrano zostały sceny z czasów zimnej wojny. W podziemiach znajduje się również tunel ewakuacyjny, będący równocześnie czerpnią powietrza, a w dalszym ciągu nie udało odnaleźć się strzel...

"Sprawa dla reportera" w Siemianowicach?

Dotarła do mnie ciekawa "karteczka" z informacją, że w dniu dzisiejszym w Siemianowicach Śląskich nagrywany jest program "Sprawa dla reportera". Ciekawe, prawda? Według informacji podanej na "karteczce" wszystko dzieje się właśnie teraz...