Przejdź do głównej zawartości

Perspektywy rozwoju Parku Tradycji...?

Otwarcie Parku Tradycji coraz bliżej, ale już teraz chciałbym zastanowić się nad perspektywami rozwoju tego obiektu oraz jego otoczenia. Na wstępie przypomnę kilka funkcji, które ma pełnić odnowiony budynek maszynowni Szybu Krystyn. W pierwszej części poziomu -1 we wrześniu rozpoczyna działalność śląska karczma, w drugiej części poziomu -1 oraz na poziomie 0 znajdować się będą wystawy oraz ekspozycje historyczne. Również na poziomie 0 będzie miejski punkt informacji turystycznej. Z kolei na poziomie +1/+2 funkcjonować będzie sala wielofunkcyjna - przeznaczona pod przedstawienia, wykłady, pokazy filmowe, itd. Na poziomie +1 jest jeszcze miejsce na inne funkcje, ale czy zostanie wykorzystane już we wrześniu? To okaże się wkrótce. Na zewnątrz znajduje się wieża wyciągowa Szybu Krystyn, plac miejski oraz parkingi. To tyle na chwilę obecną, w najbliższym czasie planowane jest dostarczenie starych urządzeń górniczych i ułożenie ich przy chodnikach.


Jak wiadomo każdy obiekt, który chce zaistnieć jako atrakcja turystyczna nie tylko w regionie, ale i w kraju musi posiadać "to coś" -stanowi to o jego atrakcyjności. Dla przykładu Zabrze postawiło na Zabytkową Kopalnię Guido. Jakie atrakcje czekają na turystów w Zabrzu każdy wie. Czy Park Tradycji powinien oferować podobne atrakcje, które są oferowane w zabrzańskiej kopalni? Nie, takie działanie nie ma najmniejszego sensu. W przypadku Parku Tradycji część muzealna stanowić będzie jedynie część oferty i przedstawiona będzie nowocześnie, w multimedialnej formie. Warto pomyśleć nad tym, aby część muzealna została w przyszłości poszerzona o nowe obiekty - pawilony, w których będą wystawione historyczne maszyny. Jeden z takich obiektów został przedstawiony w projekcie:


Być może w przyszłości uzbiera się większa kolekcja ocalonych maszyn przemysłowych z terenu Górnego Śląska? 

Drugim elementem, który może okazać się strzałem w dziesiątkę jest wieża wyciągowa szybu Krystyn. Obecnie nie jest ona udostępniona dla turystów, ale naprawdę niewiele środków potrzeba, aby dobudować dolny odcinek schodów, obłożyć schody siatką i dobudować w środku wieży drugie schody ewakuacyjne. Oczywiście lepszym wyjściem byłaby budowa specjalnej windy, jednak wiąże się to z dużymi kosztami (około 500 tys. złotych) oraz koniecznością dobudowy drugiej wieży. Taki zabieg przeprowadzany jest obecnie na budowie Muzeum Śląskiego, muszę jednak zauważyć, że nasza wieża jest zdecydowanie wyższa i widoki z naszej wieży mogą być ciekawsze - ale przecież widok z każdej wieży jest inny, prawda? Być może w przyszłości uda się stworzyć "sieć" turystycznych wież widokowych, z których za pomocą specjalnych lunet będzie można zobaczyć się wzajemnie na pozostałych wieżach, ale nie tylko. Takie specjalne lunety mogą przede wszystkim służyć do podziwiania odległych miejsc naszego regionu.

Wiadomo, że z krajobrazu Górnego Śląska znikają kolejne wieże wyciągowe - a nie muszą i nasza wieża może być kolejnym przykładem mądrego zagospodarowania tego typu obiektu.

Kolejną ważną rzeczą dla Parku Tradycji jest uzyskanie wpisu na Szlak Zabytków Techniki. Obecność na Szlaku jest największą promocją dla obiektów poprzemysłowych, które otrzymały "drugie życie".

Należy również zastanowić się nad promocją i obecnością w mediach. Nasz obiekt jest idealnym miejscem do organizacji telewizyjnych programów o Górnym Śląsku, śląskiej kuchni, itd. Tutaj mogą odbywać się pokazy mody, konferencje, pokazy filmowe, imprezy VIP-owskie... Idealnym przykładem może być program o śląskiej kulturze "Sobota w Michałkowicach", który nie doczekał się realizacji dobrych kilkanaście lat temu - piosenka o tym samym tytule istnieje od dawna w wersji starszej:


ale też w nowszej:


Myślę, że najważniejsze jest jednak, aby nowe atrakcje powstające przy Parku Tradycji przyciągnęły  młodych. Obecnie młodzież musi sobie organizować czas, a przecież można stworzyć plan atrakcyjnych imprez dla młodych! Kluby, kawiarnie, dyskoteka, sieciowe restauracyjki? To nie ja powinienem mówić co konkretnie powinno powstać - to młodzież powinna wypowiedzieć się czego brakuje jej w naszym mieście!

Być może warto pomyśleć nad jeszcze innymi pomysłami? Może Park Miniatur ukazujący najbardziej charakterystyczne wieże kopalniane Śląska, Polski, a może Świata? A Wy drodzy mieszkańcy macie jakieś pomysły na strefę kulturalno-rekreacyjną w Michałkowicach?

Jedno jest pewne - kilka lat temu rozpoczęto inwestycję, która ma przywrócić życie obiektom dawnej KWK Michał. Już sam fakt, że się udało jest wielkim sukcesem. Myślałem, że wszystkie obiekty pokopalniane zostaną zburzone bądź same się zawalą. Okazało się, że pamięć po przemysłowej historii naszego miasta przetrwa.
I pomyśleć, że za te działania grupka podszywająca się pod "troskliwych miłośników miasta" chce odwołać Prezydenta i Radę Miasta... Cóż...

Jednak, aby nie mówić, że w mieście wszystko jest "cacy" - już wkrótce artykuł o naszych urzędnikach i ich odpowiedziach na interpelacje i wnioski mieszkańców - jest co opisywać :)

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Sprawa dla reportera" w Siemianowicach?

Dotarła do mnie ciekawa "karteczka" z informacją, że w dniu dzisiejszym w Siemianowicach Śląskich nagrywany jest program "Sprawa dla reportera". Ciekawe, prawda? Według informacji podanej na "karteczce" wszystko dzieje się właśnie teraz...

Acteeum wybuduje nową galerię handlową w Siemianowicach Śląskich

Obserwując informacje prasowe, natknęliśmy się na ciekawy artykuł na stronie Acteeum . Wszystko wskazuje na to, że już wkrótce w naszym mieście powstanie nowy, duży obiekt handlowy. Na razie nie ma informacji o dokładnej lokalizacji inwestycji. Czekamy na kolejne newsy w tej sprawie, na razie wiemy tyle: "Plany deweloperskie Acteeum obejmują dwa kolejne obiekty handlowe. Projekty w Koszalinie i Siemianowicach Śląskich planowane są jako nowoczesne i funkcjonalne obiekty handlowe, spełniające oczekiwania zarówno zakupowe jak i lifestylowe klientów. Zaoferują pełną gamę sklepów i lokali usługowych różnorodnych marek a także duże markety spożywcze, budowlane oraz rozległe, dogodne przestrzenie parkingowe, zapewniając przy tym płynne skomunikowanie z bliskim i dalszym otoczeniem." źródło i zdjęcie (projekt galerii Andrychów): Acteeum

Siemianowice Subiektywnie: wkrótce nowa strona

Już w połowie marca powinna ruszyć nasza nowa strona internetowa, która zastąpi bloga. Wszystkie dotychczasowe artykuły i wpisy będą oczywiście dostępne na blogu, ale nowe wpisy dostępne będą już tylko na stronie siemianowicesubiektywnie.pl . Jeśli zastanawiacie się dlaczego nie publikujemy nowych postów na blogu to macie już odpowiedź - czekamy na nową stronę. Oczywiście nie wykluczamy, że wydarzy się coś ciekawego i jakiś nowy wpis pojawi się na blogu, ale nie planujemy tego. Do zobaczenia!