Przejdź do głównej zawartości

Mieszkańcy interweniują

Nadszedł czas na kolejne przemyślenia na blogu. W ostatnim czasie podczas dyżurów radnego czy też spotkań z mieszkańcami najczęściej poruszanymi przez Was tematami były: przebudowa centrum dzielnicy i budowa osiedla przy Parku Tradycji, dlatego też odniosę się m.in. do tych spraw.

Na początek temat przebudowy Michałkowickich Plant. Zwróciliście uwagę na fakt braku konsultacji z mieszkańcami i problem budowy nowego parkingu dla samochodów, który zlokalizowany będzie na dawnym boisku piłkarskim przy Zameczku. Dodatkowo obawiacie się kolizji ruchu samochodowego i ruchu pieszego na dojeździe do tego parkingu. Zgadzam się z tymi obawami i pisałem już o tym przy okazji przetargu na wykonanie prac przy rewitalizacji. Mam jednak nadzieję, że będzie to parking okolicznościowy i nie będzie wykorzystywany codziennie. Oczywiście widzę tu problem braku konsultacji z mieszkańcami bo zarówno ja, jak i kilku członków Aktywnych Michałkowic popiera taką formę współudziału społeczności lokalnej w kształtowaniu nowych rozwiązań dla miasta. Również i wy oczekujecie tego typu rozmów ze strony Miasta. Myślę, że takie konsultacje powinny odbyć się już wkrótce przy okazji planowania kolejnych etapów przebudowy.

Drugim, szeroko komentowanym tematem w Michałkowicach jest sprawa sprzedaży terenu pod nowe osiedle mieszkaniowe przy Parku Tradycji. W ostatnich dniach wycięto szyny, które od pewnego czasu znajdowały się na terenie prywatnym (pytaliście kto jest właścicielem, zatem podaję informacje z BIP: jest nim Pan Andrzej Muc - Zakład Budowlano-Handlowy Andrzej Muc, który wygrał przetarg pod koniec 2016 roku i nabył je od Miasta). Pytaliście jak wygląda sytuacja własnościowa i dlaczego sprzedano te tereny właśnie w takiej formie. Jako członek grupy Aktywne Michałkowice zgłaszałem prośbę, aby wstrzymać sprzedaż tych terenów, doszło jednak do dwóch przetargów i działki zostały zbyte. Skoro jest to już teren prywatny, to sprawa jest zakończona. Z kolei wiadomo, że jest duże zainteresowanie budowanymi tam mieszkaniami. Sprawę usunięcia części szyn opisał Bogdan Banaszczyk na swoim blogu - LINK. Sprawa budzi kontrowersje bo mieszkańcy są już związani z obiektem Parku Tradycji, a organizowane tam imprezy cieszą się ogromnym powodzeniem. Pojawiają się kolejne pytania o przyszłość nie tylko imprez, ale i całego obiektu. Co więcej, grupa Aktywne Michałkowice już wkrótce złoży kolejny wniosek o rozwój terenów wokół Parku Tradycji oraz zapytania w temacie wprowadzenia  kolejnych projektów do planu rewitalizacji. Cieszy takie zainteresowanie tematem i wszystkie Wasze uwagi zawrzemy we wnioskach do UM - jak np. po raz kolejny prośbę o obniżenie krawężników na chodnikach prowadzących do Parku Tradycji.

Co ważne, Urząd Miasta jest partnerem do rozmów, gdyż na ostatnie wnioski w sprawie zmian w centrum dzielnicy otrzymaliśmy satysfakcjonującą mieszkańców odpowiedź. W ciągu kilku tygodni otrzymaliśmy też kilkanaście interwencji w sprawie parkowania ciężarówek na placu 11 Listopada, czego efektem jest wprowadzenie przez UM ograniczenia tonażu na parkingu. W dalszej perspektywie popieramy wybudowanie na terenie miasta specjalnego parkingu, gdzie znajdzie się niezbędna infrastruktura dla samochodów ciężarowych. Zamknięcie parkingu dla ciężarówek jest bardzo dobrym działaniem Miasta i w imieniu mieszkańców bardzo za to działanie dziękujemy. Jak możemy przeczytać w piśmie, będą prowadzone działania mające na celu zagospodarowanie terenu parkingu. Planuje się m.in. wyznaczenie miejsca na lokale usługowe, gastronomiczne, a także przeanalizowanie funkcjonowania transportu publicznego w centrum dzielnicy (wiecie jakie problemy stwarza obecny układ), jest też potrzeba nowego układu parkingów. Złożymy także wniosek o dodatkowe oznaczenie parkingów, aby ułatwić mieszkańcom i przyjezdnym znalezienie miejsca parkingowego w centrum dzielnicy.

Są również kolejne tematy, ale o nich już wkrótce.

zdjęcie: Bogdan Banaszczyk




Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Siemianowice: oczko wodne i Siemion w Parku Miejskim

Już wkrótce mieszkańcy Siemianowic będą mogli podziwiać nową figurę Siemiona i wyremontowane oczko wodne w Parku Miejskim. Trwają ostatnie prace przy figurze, a w najbliższych dniach w oczku pojawi się woda.

Odkrywamy tajemnice miasta - śladem schronów i ukryć w Siemianowicach i Michałkowicach

W sobotę odbyła się kolejna wycieczka w ramach cyklu "Odkrywamy tajemnice miasta". Organizatorem wycieczek jest Siemianowickie Centrum Kultury, a dodatkowo współorganizatorem sobotniej wycieczki było Muzeum Miejskie w Siemianowicach Śląskich. Wycieczka rozpoczęła się pod Parkiem Tradycji w Michałkowicach, skąd grupa udała się na obrzeża zlikwidowanej KWK Michał, gdzie znajduje się jeden z ocalałych punktów obserwacyjnych z czasów II Wojny Światowej. Następnym punktem wycieczki był budynek Urzędu Miasta przy ul. Michałkowickiej, w którym przed laty znajdowało się  Przedsiębiorstwo Usług Górniczo-Materiałowych „USGÓR”, którego obiekt powstał z kolei w miejscu dawnej kopalnianej cechowni. W podziemiach obiektu uczestnicy wycieczki zobaczyli pomieszczenia schronu przeciwatomowego, gdzie odegrano zostały sceny z czasów zimnej wojny. W podziemiach znajduje się również tunel ewakuacyjny, będący równocześnie czerpnią powietrza, a w dalszym ciągu nie udało odnaleźć się strzel...

"Sprawa dla reportera" w Siemianowicach?

Dotarła do mnie ciekawa "karteczka" z informacją, że w dniu dzisiejszym w Siemianowicach Śląskich nagrywany jest program "Sprawa dla reportera". Ciekawe, prawda? Według informacji podanej na "karteczce" wszystko dzieje się właśnie teraz...