Przejdź do głównej zawartości

Piknik Komunikacyjny w Michałkowicach - relacja zdjęciowa

W sobotę, 6 maja, na terenie przed SCK – Parkiem Tradycji odbył się pierwszy Piknik  Komunikacyjny w Michałkowicach zorganizowany przez Siemianowickie Centrum Kultury, Urząd Miasta w Siemianowicach Śląskich oraz KZK GOP.

Partnerami wydarzenia byli śląscy i zagłębiowscy przewoźnicy. PKM Sosnowiec zaprezentował dwa wozy – zabytkowego Jelcza M11 i Solarisa Urbino 12 IV generacji. PKM Tychy pokazał mikrobusa napędzanego gazem ziemnym - był to Mercedes-Benz 516 NGT / CUBY City Line. Z kolei PKM Katowice wystawił dwa autobusy: marki Solaris Urbino 12 LE oraz marki Mercedes-Benz O530G B4. Na teren Parku Tradycji dotarły również Tramwaje Śląskie, które zaprezentowały pojazd pogotowia sieciowego - Mercedes-Benz 1417D. Wszystkie pojazdy cieszyły się dużym zainteresowaniem, a szczególny zachwyt wzbudziły u najmłodszych, a także wśród miłośników komunikacji miejskiej. Każdy chciał zasiąść za kierownicą autobusu i wykonać pamiątkowe zdjęcie.

Na pikniku pojawił się oczywiście współorganizator – KZK GOP. Na specjalnym stoisku można było zapoznać się z ofertą KZK GOP i karty ŚKUP, do zdobycia były gadżety, odbywały się także zajęcia plastyczne oraz gra planszowa.

Dla najmłodszych przygotowano mobilne miasteczko rowerowe i warsztaty pana Piotra Bielka, a także zajęcia plastyczne i konkursy i wielkoformatową grę planszową. Gra została przygotowana i przeprowadzona przez Klub Gier Planszowych i oddział SCK – Park Tradycji. Zajęcia plastyczne przygotowała Pracownia Plastyczna „Na winklu”, a poprowadziły je członkinie SCK Event Group i Aktywnych Michałkowic. Darmowy poczęstunek popcornem zapewniły firmy autozastepcze.pl oraz MMJ.

Podczas pikniku można było zapoznać się z przebiegiem nowych tras rowerowych w Siemianowicach Śląskich. Komunikacyjne trasy rowerowe powstają w ramach projektu unijnego i połączą cztery dzielnice Siemianowic: centrum, Michałkowice, Bytków i Bańgów.

Dużą atrakcją był także rowerowy pokaz akrobatyczny Piotra Bielaka. Widowisko wzbudziło zachwyt wśród widzów, a kilka osób miało okazję wziąć udział w tym wspaniałym widowisku „od środka”.

Z kolei na sześciu wybranych stanowiskach uczestnicy pikniku mogli zebrać pierwsze karty kolekcjonerskie SCK z pojazdami komunikacji miejskiej. Do zdobycia były: Jelcz M11 (PKM Sosnowiec), MAN Lion’s City CNG (PKM Tychy), Jelcz 043 –„ Ogórek” (PKM Sosnowiec), Bałtyk (KWK Michał), Ikarus 280.70E (PKM Katowice), a także Konstal 13N (Tramwaje Śląskie). Aby zdobyć karty trzeba było wykonać kolejne zadania lub też odpowiedzieć na pytania związane z funkcjonowaniem transportu publicznego.

Specjalny wyścig pokazowy zorganizowała grupa GOPgear. Ekipa postanowiła dojechać z Bytomia do Michałkowic na różne sposoby. Były więc rowery, autobusy, a nawet przesiadki z pociągu do autobusów. Wygrał oczywiście rower górski, a wyniki wyścigu są dostępne na stronie facebook.com/gopgearwyscigi. Podczas pikniku każdy mógł zapoznać się z dotychczasowymi wyścigami i poznać członków ekipy.

Podczas pikniku pojawiła się także grupa Maniana Garage, która promowała zbliżający się zlot samochodów tuningowych „The End of Summer – Siemianowice 2k17”, a także prezentowała samochody tuningowe pokazując jednocześnie ich piękno i możliwości techniczne. Przypominamy, że podczas zlotu będzie można zdobyć kolejne karty kolekcjonerskie SCK – tym razem z samochodami. Na zlot przyjedzie także jeden z autobusów, ale dziś jeszcze nie zdradzamy szczegółów odnośnie tej atrakcji.

Pierwszą edycję Pikniku Komunikacyjnego w Michałkowicach możemy uznać za udaną, a uczestnicy już pytają o kolejne edycje. Duża liczba uczestników, ciekawe atrakcje i najważniejsze - pojazdy przewoźników  - te elementy zdecydowały, że piknik okazał się dużym sukcesem. Przy okazji chcieliśmy także pokazać, że transport publiczny jest po prostu fajny. Już za rok zapraszamy na kolejny piknik. Do zobaczenia na terenie przed Parkiem Tradycji.

źródło: SCK. foto: Jan Wieczorek

























































































































Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Siemianowice: oczko wodne i Siemion w Parku Miejskim

Już wkrótce mieszkańcy Siemianowic będą mogli podziwiać nową figurę Siemiona i wyremontowane oczko wodne w Parku Miejskim. Trwają ostatnie prace przy figurze, a w najbliższych dniach w oczku pojawi się woda.

Odkrywamy tajemnice miasta - śladem schronów i ukryć w Siemianowicach i Michałkowicach

W sobotę odbyła się kolejna wycieczka w ramach cyklu "Odkrywamy tajemnice miasta". Organizatorem wycieczek jest Siemianowickie Centrum Kultury, a dodatkowo współorganizatorem sobotniej wycieczki było Muzeum Miejskie w Siemianowicach Śląskich. Wycieczka rozpoczęła się pod Parkiem Tradycji w Michałkowicach, skąd grupa udała się na obrzeża zlikwidowanej KWK Michał, gdzie znajduje się jeden z ocalałych punktów obserwacyjnych z czasów II Wojny Światowej. Następnym punktem wycieczki był budynek Urzędu Miasta przy ul. Michałkowickiej, w którym przed laty znajdowało się  Przedsiębiorstwo Usług Górniczo-Materiałowych „USGÓR”, którego obiekt powstał z kolei w miejscu dawnej kopalnianej cechowni. W podziemiach obiektu uczestnicy wycieczki zobaczyli pomieszczenia schronu przeciwatomowego, gdzie odegrano zostały sceny z czasów zimnej wojny. W podziemiach znajduje się również tunel ewakuacyjny, będący równocześnie czerpnią powietrza, a w dalszym ciągu nie udało odnaleźć się strzel...

"Sprawa dla reportera" w Siemianowicach?

Dotarła do mnie ciekawa "karteczka" z informacją, że w dniu dzisiejszym w Siemianowicach Śląskich nagrywany jest program "Sprawa dla reportera". Ciekawe, prawda? Według informacji podanej na "karteczce" wszystko dzieje się właśnie teraz...