Przejdź do głównej zawartości

Odkrywamy tajemnice miasta - śladem schronów i ukryć w Siemianowicach i Michałkowicach

W sobotę odbyła się kolejna wycieczka w ramach cyklu "Odkrywamy tajemnice miasta". Organizatorem wycieczek jest Siemianowickie Centrum Kultury, a dodatkowo współorganizatorem sobotniej wycieczki było Muzeum Miejskie w Siemianowicach Śląskich.

Wycieczka rozpoczęła się pod Parkiem Tradycji w Michałkowicach, skąd grupa udała się na obrzeża zlikwidowanej KWK Michał, gdzie znajduje się jeden z ocalałych punktów obserwacyjnych z czasów II Wojny Światowej.

Następnym punktem wycieczki był budynek Urzędu Miasta przy ul. Michałkowickiej, w którym przed laty znajdowało się  Przedsiębiorstwo Usług Górniczo-Materiałowych „USGÓR”, którego obiekt powstał z kolei w miejscu dawnej kopalnianej cechowni. W podziemiach obiektu uczestnicy wycieczki zobaczyli pomieszczenia schronu przeciwatomowego, gdzie odegrano zostały sceny z czasów zimnej wojny. W podziemiach znajduje się również tunel ewakuacyjny, będący równocześnie czerpnią powietrza, a w dalszym ciągu nie udało odnaleźć się strzelnicy, która znajduje się w piwnicach.

Kolejny punkt to Muzeum Miejskie i wystawa czyn zbrojny Górnoślązaków.

Budynek Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Siemianowicach Śląskich to schron przeciwlotniczy z lat 50-tych zaadaptowany na wnętrze bunkra w konwencji Zombie SS.

Kolejny schron grupa zwiedziła w budynku Zespołu Szkół nr 3 w Siemianowicach Śląskich na ul. Leśnej 1.

Następnie grupa zatrzymała się na chwilę pod pomnikiem przy Komendzie Powiatowej Policji w Siemianowicach. Jest to pomnik ufundowany przez społeczeństwo „Pomordowanym i poległym funkcjonariuszom policji województwa śląskiego z komisariatu w Siemianowicach Śląskich, których szczątki odnaleziono w Miednoje oraz tym, którzy zginęli na wschodzie w latach 1939 - 1940”

Ostatnim punktem wycieczki w Siemianowicach były schrony Obszaru Warownego „Śląsk” na terenie Michałkowic w pobliżu ul. Rozwojowej, a konkretnie prochownia i schron bojowy. Prochownia należała kiedyś do nieistniejących już kamieniołomów, a konstrukcja prochownia jest dosyć nietypowa. Składa się na nią pełny wał ziemny osłaniający obiekt. W nasypie poprowadzony jest betonowy tunel, obecnie mocno porośnięty. Schron bojowy znajdujący się w pobliżu jest częściowo zalany i zarośnięty krzakami. Zachowane skrzydło drzwi pancernych zostało zabezpieczone przez stowarzyszenie Pro Fortalicium.

Sobotnią wycieczkę zakończył wyjazd do schronu w Miechowicach z okresu II Wojny Światowej. Schronem zarządza stowarzysznie Pro Fortalicium.

Więcej nie będę pisał, dodatkowa relacja dostępna jest na stronie www.siemianowice.pl, a wszystkich, którzy chcieliby wziąć udział w powtórce wycieczki, zapraszam do obserwowania strony www.siemck.pl. Wycieczka śladem schronów i ukryć odbędzie się 25 marca 2017 roku.

Przyznam z wielką radością, że po wielu latach moich fascynacji schronami znajdującymi się na terenie naszego miasta, udało mi się nie tylko wejść do ich wnętrza, ale dzięki SCK udało się zorganizować rewelacyjną wycieczkę, na którą bilety rozeszły się w godzinę. Mam nadzieję, że to dopiero początek - bowiem nasze obiekty mogą stać się kolejną atrakcją turystyczną w mieście. 

Zapraszam do obejrzenia relacji filmowej oraz kilkudziesięciu zdjęć z sobotniego wydarzenia.

Jan Wieczorek/materiały: SCK.














































Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Sprawa dla reportera" w Siemianowicach?

Dotarła do mnie ciekawa "karteczka" z informacją, że w dniu dzisiejszym w Siemianowicach Śląskich nagrywany jest program "Sprawa dla reportera". Ciekawe, prawda? Według informacji podanej na "karteczce" wszystko dzieje się właśnie teraz...

Michałkowice: odpust w parafii św. Michała Archanioła - jeden z największych w regionie

Dziś w Michałkowicach mamy odpust, Muszę przyznać, że dawno nie widziałem tylu bud, dmuchańców, karuzel, koni, kucyków i innych atrakcji - chociaż od lat wiadomo, że michałkowicki odpust jest jednym z największych w regionie. Myślę, że w przyszłym roku uda się jeszcze bardziej wypromować nasz odpust bo z roku na rok jest coraz lepiej. Myślę, że to świetny pomysł dla dzielnicy i miasta i całkiem fajna promocja. Przy okazji dzisiejszego odpustu, ks. proboszcz Eugeniusz Kurpas świętował 20-lecie posługi w naszej parafii. Tymczasem zapraszam do obejrzenia krótkiej fotorelacji z dzisiejszego odpustu.  Jan Wieczorek

Na Hugo wybrałem się sam...

Jestem kandydatem na radnego z Michałkowic - to już wiecie. Nie mogę jednak zapominać, że Michałkowice to część Siemianowic. Dlatego też wybrałem się dziś z rana na Hugo. Przy okazji byłem w Parku Hutnik. Myślę, że nie muszę pisać o problemach tej dzielnicy. Te problemy po prostu widać. Nie chcę Wam wmawiać, że jak wygramy wybory to zmienimy całą dzielnicę! Chcemy zmienić Hugo, ale jeśli wygramy wybory ZACZNIEMY JE ZMIENIAĆ! Bo chyba macie świadomość, że środki mamy ograniczone, ale z pomocą Was, MIESZKAŃCÓW! uda nam się. Powoli - do celu! Zmieńmy Siemianowice!!!