Przejdź do głównej zawartości

Katalog mebli miejskich może zmienić oblicze miasta

Opracowanie zawierające elementy małej architektury, m.in.: latarnie, ławki, kosze na śmieci, leżaki, słupki, barierki, stojaki rowerowe, itd., to katalog mebli miejskich. Opracowanie takie stanowi wzór do stosowania w ściśle określonych przestrzeniach miejskich. Chodzi o to, aby rozwiązania stosowane w przestrzeni publicznej były funkcjonalne, estetyczne, aby jednocześnie porządkowały i nadawały charakter przestrzeniom publicznym. Katalogi mebli miejskich funkcjonują już w kilku dużych miastach Polski – spróbujmy podobne rozwiązanie przetestować również w naszym mieście – a konkretnie w centrum Michałkowic. W związku z tym wystosowano pismo do Prezydenta Miasta Siemianowice Śląskie z propozycją wprowadzenia katalogu. Pod pismem podpisali się lokalni działacze, radni, przedsiębiorcy, a także architekci czy specjaliści od komunikacji miejskiej. Wprowadzenie katalogu powinno być wstępem do współpracy na linii UM – społeczność lokalna. Ze swojej strony sygnatariusze pisma proponują pomoc merytoryczną w wielu kwestiach, a także głos mieszkańców - w szczególności tych, którym leży na sercu dobro dzielnicy. Przy tej okazji zaproponowano również wprowadzenie w mieście podziemnych i półpodziemnych pojemników na śmieci. To nowe rozwiązanie, ale zdecydowanie poprawia wygląd okolicy śmietników, a także zmniejsza uciążliwości związane z funkcjonowaniem pojemników na odpady. Wypróbowanie takiego rozwiązania może być początkiem zupełnie innego spojrzenia na ten kłopotliwy temat.

Treść wystosowanego pisma:

Szanowny Pan Rafał Piech, Prezydent Miasta Siemianowice Śląskie
W imieniu grupy działającej na rzecz poprawy jakości przestrzeni publicznej, chcemy zaproponować Panu wprowadzenie po raz pierwszy w Siemianowicach Śląskich katalogu mebli miejskich - dla centralnej przestrzeni miejskiej w Michałkowicach, która przeznaczona jest do rewitalizacji. Docelowo chodzi o przestrzeń pomiędzy kościołem św. Michała Archanioła, Zameczkiem, ul. E. Orzeszkowej oraz terenami zlikwidowanej KWK Michał łącznie z Parkiem Tradycji. Katalog ten, stanowiący zbiór uniwersalnie pasujących do siebie elementów, ułatwiałby zachowanie ładu architektonicznego w zakresie małej architektury, wprowadzanej w przestrzeń miejską. Podobne katalogi funkcjonują już w większych miastach, przywiązujących dużą wagę do estetyki, a staranne stworzenie takiego katalogu dla Siemianowic byłoby czerpaniem z dobrych wzorców. Elementy, które proponujemy zawrzeć w katalogu mebli miejskich obejmują: latarnie uliczne i parkowe, ławki, kosze na śmieci, szalety miejskie, pojemniki na śmieci zmieszane i segregowane oraz inne elementy małej architektury. Do opisanych elementów proponujemy również włączenie wiat przystankowych. Przy tej okazji można zastanowić się nie tylko nad wprowadzeniem jednego wariantu kolorystycznego wiat, ale również kiosków handlowych zintegrowanych z przystankami.
Fakt, że obecnie projektowana część centrum dzielnicy (planty i otoczenie Zameczku) znajduje się w ścisłej ochronie konserwatorskiej, jest motywujący do stworzenia dobrego katalogu poszczególnych elementów przestrzeni, bowiem każde rozwiązanie będzie konsultowane z Konserwatorem Zabytków i nie będzie przypadkowym elementem krajobrazu. Rozwiązania możliwe do wprowadzenia w tej przestrzeni będą mogły być realizowane w kolejnych etapach rewitalizacji (plac 11. Listopada, targowisko, otoczenie bloków przy placu Bohaterów Września czy nawet Park Górnik - również znajdujący się
w ochronie konserwatorskiej). W ostatnich latach wprowadzono w Siemianowicach Śląskich nowy typ stylowych lamp ulicznych (m.in. na rondzie w Michałkowicach). Taki sam wzór zawarty np. w proponowanym katalogu mógłby zostać wprowadzony na przyległych ulicach przy okazji wymiany słupów oświetleniowych. Taka decyzja zdecydowanie poprawi estetykę ulic, w szczególności głównej ulicy handlowej w Michałkowicach - ul. Kościelnej.
Jesteśmy przekonani, że wprowadzenie katalogu mebli miejskich będzie jednym
z elementów mądrego gospodarowania przestrzenią miejską. Co niezwykle ważne, wybór odpowiednich wzorów powinien opierać się na racjonalności i możliwości wprowadzenia danych rozwiązań do przestrzeni. Połączenie rozwiązań ekonomicznych i jednocześnie podnoszących walory estetyczne przestrzeni spotka się z pozytywnym odbiorem wśród społeczności lokalnej. Od 2015 roku jesteśmy świadkami dobrych rozwiązań realizowanych metodą gospodarczą. Z kolei główne przestrzenie miejskie, ze względu na swój reprezentacyjny charakter, poza względami ekonomicznymi, wymagają szczególnych rozwiązań materiałowych i estetycznych. Proponowane rozwiązania odnośnie pojemników do segregacji oraz odpadów zmieszanych pomimo większych kosztów zakupu powinny sprawdzić się jako atrakcyjny i nietypowy element mebli miejskich - jednocześnie zyskując aprobatę mieszkańców jako próba poprawy wizerunku dotychczas zanieczyszczonych i mało atrakcyjnych przestrzeni wokół śmietników.
Architekci działający w naszej grupie chętnie posłużą radą i opinią w tworzeniu katalogu,
a kilka przykładów jak mogą wyglądać poszczególne elementy architektury przekazujemy w załączeniu - są to wzory wyglądu śmietników, wiat przystankowych czy szaletu miejskiego. Na szczególne uznanie zasługują rozwiązania półpodziemnych pojemników na śmieci. Dla ładu przestrzennego byłoby korzystnym zachęcenie również właścicieli działek sąsiadujących z terenami miejskimi do stosowania rozwiązań zawartych w katalogu. W tym celu proponujemy cykl spotkań z właścicielami tych działek (np. S.M. Michał). Jeśli funkcjonowanie katalogu sprawdzi się przy rewitalizacji centrum Michałkowic, podobne rozwiązania można wprowadzić w kolejnych projektach na terenie całej dzielnicy. Dotyczyłoby to zarówno nowo powstających przestrzeni jak i tych istniejących, poddawanych przebudowie. Taki sprawdzony i dobrze funkcjonujący katalog mógłby zostać następnie wprowadzony w innych częściach miasta, co w efekcie wprowadziłoby ład przestrzenny oraz poczucie spójności całego miasta.
Przy okazji propozycji wprowadzenia katalogu mebli miejskich grupa wskazała szereg tematów, na które należałoby zwrócić uwagę i uwzględnić w planach przebudowy centrum Michałkowic.

Pod pismem podpisali się:

Bartosz Spławski, Wojciech Okoń, Jan Wieczorek, Leszek Winkowski, Daria Wąchała, Józef Sęk, Bogdan Banaszczyk, Tomasz Bartkowiak, Adam Sierant, Marcin Wądołowski, Krzysztof Schmidt, Jan Zagórski, Henryk Bazan, Marceli Giza.

Jan Wieczorek































Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

"Sprawa dla reportera" w Siemianowicach?

Dotarła do mnie ciekawa "karteczka" z informacją, że w dniu dzisiejszym w Siemianowicach Śląskich nagrywany jest program "Sprawa dla reportera". Ciekawe, prawda? Według informacji podanej na "karteczce" wszystko dzieje się właśnie teraz...

Michałkowice: odpust w parafii św. Michała Archanioła - jeden z największych w regionie

Dziś w Michałkowicach mamy odpust, Muszę przyznać, że dawno nie widziałem tylu bud, dmuchańców, karuzel, koni, kucyków i innych atrakcji - chociaż od lat wiadomo, że michałkowicki odpust jest jednym z największych w regionie. Myślę, że w przyszłym roku uda się jeszcze bardziej wypromować nasz odpust bo z roku na rok jest coraz lepiej. Myślę, że to świetny pomysł dla dzielnicy i miasta i całkiem fajna promocja. Przy okazji dzisiejszego odpustu, ks. proboszcz Eugeniusz Kurpas świętował 20-lecie posługi w naszej parafii. Tymczasem zapraszam do obejrzenia krótkiej fotorelacji z dzisiejszego odpustu.  Jan Wieczorek

Na Hugo wybrałem się sam...

Jestem kandydatem na radnego z Michałkowic - to już wiecie. Nie mogę jednak zapominać, że Michałkowice to część Siemianowic. Dlatego też wybrałem się dziś z rana na Hugo. Przy okazji byłem w Parku Hutnik. Myślę, że nie muszę pisać o problemach tej dzielnicy. Te problemy po prostu widać. Nie chcę Wam wmawiać, że jak wygramy wybory to zmienimy całą dzielnicę! Chcemy zmienić Hugo, ale jeśli wygramy wybory ZACZNIEMY JE ZMIENIAĆ! Bo chyba macie świadomość, że środki mamy ograniczone, ale z pomocą Was, MIESZKAŃCÓW! uda nam się. Powoli - do celu! Zmieńmy Siemianowice!!!